بخشی از مصاحبه و گزارش با مدیر موسسه درباره مشکلات و … – اعزام دانشجو به خارج از کشور |تعالی اندیش راه دانش |تحصیل در اتریش | تحصیل در فنلاند |تحصیل در پزشکی |تحصیل در انگلستان | تحصیل در دکترا | تماس۰۲۱۸۶۰۸۲۰۷۹
آرشیو ویدئو های موسسه
ژانویه 1, 2017
اطلاعیه مهم سازمان دانشجویان خارج از کشور درباره لزوم قرارداد با موسسات مجاز
نوامبر 19, 2017

بخشی از مصاحبه و گزارش با مدیر موسسه درباره مشکلات و …

بخشی از گزارش و مصاحبه با مدیر موسسه تعالی اندیش راه دانش

بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در ایران و در دیگر کشورهای دنیا خواستار تحصیل در خارج از کشور خود و در محیطی جدید هستند تا با دنیای جدیدی آشنا شوند و پس از تحصیل بتوانند به کشور خود خدمت کنند.

مبحث اعزام دانشجو به خارج از کشور از اصلی ترین مباحث درباره ادامه تحصیل در خارج از کشور است که افراد، گروه ها و مؤسسات مختلفی در این زمینه فعالیت می کنند. اما اصلی ترین موضوع صلاحیت همین افرادی است که در بخش اعزام دانشجو فعالیت می کنند که متاسفانه امروزه شاهد فعالیت افراد و گروه هایی هستیم که غیر قانونی فعالیت هایی را در این زمینه انجام می دهند و بعضا شاهد کلاه برداری ها و تخلفاتی در آن هستیم که موجب خسارت مالی و روحی به مشتاقان تحصیلات عالیه می گردد.

دانشجویان و خانواده ها حتما باید به این موضوع توجه داشته باشند که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور به مؤسسات معتبر و قانونی دارای مجوز از وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری که زیر نظر سازمان امور دانشجویان و کانون اعزام مؤسسات دانشجو به خارج از کشور هستند، مراجعه نمایند.

یکی از مراکز خوشنام و قدیمی در اعزام دانشجو به خارج از کشور مؤسسه تعالی اندیش راه دانش می باشد که پیشینه ای قوی در این زمینه دارد. برای آشنایی بیشتر با راه های واقعی ادامه تحصیل در خارج از کشور همراه با امنیت و آرامش خاطر؛ گفتگویی با آقای محمد نجاری مدیر و صاحب امتیاز مؤسسه تعالی اندیش راه دانش داریم:

موسسه تعالی اندیش راه دانش در سال 1389 با دریافت مجوز از وزارت علوم فعالیت خود را در زمینه اعزام دانشجو آغاز کرده است. اصلی‌ترین هدف این موسسه فراهم کردن بستر تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان و علاقه‌مندان به تحصیل است که بر اساس ضوابط و قوانین وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان و کانون موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور است که البته در این راه عاری از خطا نبوده ایم اما همواره سعی کرده ایم روز به روز به کیفیت کارمان بیفزاییم.

متاسفانه برخی گروه‌ها و افراد غیر قانونی و بدون مجوز در سطح کشور در این زمینه فعال هستند که تخصص لازم را برای اجرای این کار ندارند، برخی با ایجاد کانال‌های تلگرامی و تبلیغات در فضای مجازی ادعای اعزام دانشجو و فراهم کردن بستر تحصیل در خارج از کشور را دارند که متاسفانه بعد از گذشت مدت زمان کمی افراد متوجه می‌شوند که این‌ها رویا فروش بوده و توانایی اعزام دانشجو به خارج از کشور را ندارند که پس از پیگیری‌های فراوان و تقبل هزینه و خسارت مالی و روحی فراوان نهایتاً باز به  سراغ مؤسسات قانونی  می‌روند چرا که حداقل مرجع رسمی چون وزارت علوم پاسخگو  خواهد بود .

بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور از ابتدا به موضوع قانونی بودن مؤسسات توجه ندارند درنتیجه در دام گروه‌‌ها و افراد سودجو گرفتار میشوند. مطمئناً ادعای افرادی که می‌گویند بدون دریافت وجه می‌توانند دانشجو اعزام کنند و پس از رفتن دانشجو به کشور مقصد هزینه خود را دریافت می‌کنند؛ سخنی واهی است که بیشتر شبیه به رؤیا فروشی است ! که دانشجو پس از رسیدن به کشور مورد نظرش برای تحصیل با رویایی روبرو می‌شود که در آن هیچ خبری از واقعیت نیست… و اگر دانشجویان و خانواده‌ها هشیار نباشند متقبل خسارت خواهند شد.

آقای نجاری سیاست اخیر کانون اعزام دانشجو که شناسایی و برخورد با مؤسسات غیر مجاز و برخورد با آن هاست را امکان پذیر می داند اما می گوید چند اصل باید رعایت و پیش بینی شود :

 • چه ابزارقانونی برای این کار پیش بینی شده ؟ آیا با نیروی انتظامی، اداره اماکن و قوه قضاییه رایزنی قانونی شده است ؟
 • آیا وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان حمایت‌های لازم را با رایزنی‌های قانونی و صدور بیانیه‌ها و حتی مصاحبه‌های رادیویی تلویزیونی از کانون و مؤسسات مجاز به عمل می آورند !
 • حتما بایست کمیته‌ای مستقل در کانون موسسات اعزام دانشجو تشکیل و به طور جدی این مسائل را پیگیری و رسیدگی نماید در سال‌های گذشته همیشه بحث پیگیری این مؤسسات و شرکت‌های خصوصی بدون مجوز مطرح بوده اما به جای اینکه این شرکت‌ها و مؤسسات غیر مجاز کمتر شوند بیشتر هم شده اند!

متاسفانه افراد پیگیر، ابزار کار و بازوی اجرایی درکنار کانون مؤسسات اعزام دانشجو وجود ندارد. در طی این چند ساله ما شاهد گزارش‌هایی علیه مؤسسات دارای مجوز در صدا و سیما بوده‌ایم اما هیچ‌گاه حداقل من ندیده‌ام که صدا و سیما گزارشی از مؤسسات بدون مجوز ارائه نماید این سؤال‌بر‌انگیز نیست ؟ ! خیلی از این مؤسسات بدون مجوز از نظر کاری و تجربه توانایی بالایی دارند و نمی‌توان همه را با یک چوب زد اما نکته اينجاست اگر مجوزی برای ما صادر کرده‌اند این محدودیت‌های که ما داریم دیگر چیست؟ لااقل حمایت حداکثری از موسسات دارای مجوز به عمل آورده شود.

با این شرایط خاص هزینه‌هایی که ما مؤسسات داریم مثل بیمه، مالیات، حقوق پرسنل، توقعات متقاضی، برند سازی، تحولات ارزی و هزاران نکته دیگر که خارج از گفتمان امروز من و شماست باید توسط سازمان های ذی ربط حمایت شویم، نکته دیگر که لازم می دانم مطرح کنم وجود کانال‌های تلگرامی است که هر کسی خیلی راحت می‌تواند این کار را انجام دهد و متاسفانه هیچ نظام پیگیری برای آن وجود ندارد.

کانال‌های تلگرامی مثل قارچ در کشور ما در حال رشد هستند کاری به مثبت یا منفی بودن این فضا‌های مجازی نداریم آنچه که مربوط به گفتگوی من و شماست این موارد است که باید به آن‌ها توجه جدی شود :

 • کانال هایی در فضای مجازی وجود دارند که ادعا دارند با نصف تعرفه وزارت علوم برای افراد پذیرش می‌گیرند که بسیاری از این افراد بعد از عقد قرارداد با آنها و مدتها معطلی باز به مؤسسات دارای مجوز مراجعه می‌کنند چرا که عملا دانشجو به خواسته خود نرسیده.
 • اگر فردی قراردادی با مؤسسه‌ای داشته باشد از آنها می‌خواهند که قرارداد خود را فسخ و با نصف آن مبلغ که تعرفه وزارت علوم میباشد ،کار دانشجو را انجام دهند.
 • پیشنهاد شرم‌آور دیگری که می‌دهند این است بروید از مؤسسات شکایت کنید و میگویند ، سازمان‌ امور‌دانشجویان هیچ حمایتی از مؤسسات ندارد و حتی پول اولیه را از آنها می‌گیرد!
 • حتی به متقاضیانی که مؤسسه برای آنها پذیرش گرفته است هم مشاوره می دهند که از پرداخت پول به مؤسسه صرف نظر کنید هیچ سازمان و نهادی وجود ندارد که از شما بخواهد پول به مؤسسه بدهید همین الان ما چندین مورد پذیرش داریم که متقاضیان از دادن پول خودداری می‌کنند خیلی راحت می‌گویند سفته یا چک را ببرید بگذارید اجرا این تعجب برانگیز نیست ؟
 • پلیس فتا باید در این زمینه‌ها هوشیارتر عمل کند. سوال اینجاست چطور می‌شود که برای فعالیت در حوزه اعزام دانشجو باید مجوز داشت و با هزاران مشکلات این مؤسسات را اداره کرد اما یک فرد خیلی راحت با تشکیل یک گروه و یا کانال تلگرامی مردم را به مسیر غیر واقعی هدایت کند ! چرا پلیس فتا از این کانال‌ها شماره شامد و مجوز وزارت علوم مطالبه نمی کند ؟!

چرا ما مؤسسات باید توسط صدا و سیما بد نام شویم ؟ توسط سازمان حمایت حداکثری نشویم ؟ محدود به چند کشور خاص فقط مجوز فعالیت داشته باشیم ؟ مالیات بدهیم، بیمه بدهیم، حقوق بدهیم، اجاره بدهیم، بعد شرکت‌های خصوصی و کانال‌های تلگرامی خیلی راحت در چند حوزه فعالیت کنند !  مشتريان ما را فریب دهند و با دور زدن قانون و ما مؤسسات فعالیت بدون هزینه کنند ! و حتی باعث بدنامی این شغل و پیشه شریف و علمی شوند ؟

محمد نجاری سه اصل را برای سازمان امور دانشجویان پیش‌نهاد میکند و می‌گوید که حتما باید آن‌ها را در نظر بگیرند :  

 • مجوز‌های ما موسسات داری مجوز توسط خود سازمان امور دانشجویان وزارت علوم صادر گردیده ، حمایت از مؤسسات واجب شرعی است و بایست بر تعداد کشورهای حوزه فعالیت ما افزوده شود تا هم بقا داشته باشیم هم مردم به سمت شرکت های بدون مجوز که محدودیتی در کشورهای حوزه فعالیت خود ندارند ، نروند .
 • ما مؤسسات اشتغال زا هستیم هم در ایران هم در خارج و ایرانیان و دانشجویان زیادی در این چرخه در حال ارتزاق حلال هستند .
 • ما مؤسسات سال‌هاست هزینه کرده‌ایم تا به اینجا رسیده‌ایم باید با تمام قوا و اتحاد باهم در حفظ مؤسسه‌ها کوشا باشیم مگر مدیر یک مؤسسه چند سال عمر میکند که با شكست مواجه شود ، چه کسی این خسارت را جبران میکند ؟

نهادهای مربوطه باید در این زمینه جدی‌تر عمل کنند و مانع از فعالیت افراد بدون مجوز شوند تا هم از مؤسسات دارای مجوز حمایت کنند و هم اینکه مانع از به خطر افتادن زندگی تحصیلی علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور گردند. دانشجویان باید توجه داشته باشند که برای تحصیل در خارج از کشور موضوع امنیت تحصیل و محل تحصیل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که آرامش حاصل از آن مستقیماً در کیفیت تحصیل دانشجویان و آرامش خاطر خانواده‌ها تأثیر دارد و این امر تنها از طریق مؤسسات رسمی و قانونی امکان پذیر است که مؤسسه تعالی اندیش راه دانش از پیشتازان این عرصه در کشور است.

با گذشت هفت سال از فعالیت مؤسسه تعالی اندیش راه دانش و بیش از هزار مورد پرونده موفق اعزام دانشجو به کشورهای مندرج در مجوز این موسسه و رضایت‌مندی اکثر اعزام شدگان؛ این مجموعه توانسته تبدیل به محبوب‌ترین مرکز در میان دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور گردد.

خدمت صادقانه و ایجاد بستر واقعی تحصیل برای علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور از اصلی‌ترین اهداف این مؤسسه است که تاکنون در این هدف موفق بوده است، امید است با حمایت نهادهای ذیربط که در عمل جلوگیری از فعالیت افراد ، کانال های تلگرامی و شرکتهای غیر مجاز است؛ بستر بیشتری برای فعالیت مؤسسات قانونی در کشور فراهم شود.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحصیل در اتریش | تحصیل در فنلاند | تحصیل در ایرلندشمالی | تحصیل رایگان در خارج کشور | تحصیل ارزان در اروپا | با مجوز رسمی از وزارت علوم | موسسه تعالی اندیش راه دانش