اخذ بورسیه تحصیلی اتریش

امروزه افرادی زیادی به دنبال فرصت های تحصیلی در خارج از کشور و اخذ بورسیه تحصیلی اتریش هستند و می خواهند تحصیلات عالی خود را در کشورهای دیگر و اروپایی از جمله اتریش سپری کنند. اتریش از جمله کشور های متقاضی برای تحصیل است و متقاضیان می خواهند بورسیه تحصیلی اتریش را بدست آورند تا در این کشور تحصیل کنند. در این مقاله سعی شده تمامی اطلاعات لازم درباره ی اتریش، دانشگاه های برتر این کشور و نحوه ی اخذ بورسیه تحصیلی اتریش توضیح داده شود.

اخذ بورسیه تحصیلی اتریش

آشنایی با اتریش

جمهوری اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی است. قدمت کشور اتریش مدرن به قرن نوزدهم میلادی برمی‌گردد. این کشور با کشورهای آلمان و جمهوری چک از شمال، اسلواکی و مجارستان از شرق، اسلوونی و ایتالیا از جنوب وسوئیس و لیختن‌اشتاین از غرب همسایه است.

قسمت اعظم اتریش را کوه‌های آلپ و سایر کوهستان‌ها در قسمت غرب و جنوب در برگرفته، قسمت‌های شرقی و شمالی آن نسبتا کم ارتفاع هستند. آب و هوای اتریش در زمستان‌ها سرد و در تابستان‌ها ملایم همراه با بارندگی نسبتا زیاد است.

اتریش در سال ۱۹۹۵ عضو اتحادیه اروپا شد اما از نظر قانون اساسی همانند برخی دیگر از کشورها چون سوئد بی‌طرف باقی ماند. از شهر های مهم اتریش می توان به لینتس، گراتس، زالتسبورگ، اینسبروک، لاگن فورت، ویلاش ،ولس، سانکت پولتن ، دورن بیرن اشاره نمود. همچنین رودهای دانوب، اين، مور در این کشور واقع هستند. در ویدئو زیر می توانید ده جاذبه گردشگری اتریش را تماشا کنید.

 برترین دانشگاه های اتریش

۷ دانشگاه اتریش در میان فهرست برترین دانشگاه های دنیا در سال ۱۶-۲۰۱۵ به چشم می خورند که از میان انها، ۴ دانشگاه در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

دانشگاه وین

دانشگاه وین با رتبه ی ۱۵۳ شاخص ترین دانشگاه اتریش در فهرست برترین دانشگاه های جهان به شمار می رود. دانشگاه یاد شده بزرگ ترین دانشگاه این کشور نیز محسوب می شود که به عنوان قدیمی ترین دانشگاه آلمانی زبان، امسال ۶۵۱ سالگی خود را جشن می گیرد. دانشگاه وین امروزه یکی از بزرگ ترین دانشگاه های سرتاسر اروپاست و چیزی در حدود ۹۳ هزار دانشجو دارد. طیف رشته های آن گستره ی وسیعی را پوشش می دهد که اغلب آنها به زبان آلمانی تدریس می شوند اما تعدادی از رشته های خوب آن در مقطع کارشناسی ارشد نیز به زبان انگلیسی هستند.

از افتخارات این دانشگاه همین بس که با ۱۵ برنده ی نوبل ارتباط پیدا می کند از جمله برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال ۲۰۱۴. دانشکده های مختلف دانشگاه وین در بیش از ۶۰ نقطه ی پایتخت اتریش گسترده شده اند.

دانشگاه صنعتی اتریش

دومین دانشگاه برتر اتریش در رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان دانشگاه صنعتی وین است که در فهرست یاد شده رتبه ی ۱۹۷ را به خود اختصاص داده.

دانشگاه صنعتی وین که تاریخ تأسیس آن به ۱۸۱۵ بازمی گردد، یکی از خوش آوازه ترین مؤسسات فنی اروپا محسوب می شود. تمرکز این دانشگاه بر حوزه های مهندسی و علوم طبیعی است و حدود ۲۸ هزار دانشجو دارد که تعداد دانشجو های خارجی آن نیز به شدت بالاست و از این جهت در آستانه ی ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان از نقطه نظر تعداد دانشجویان خارجی قرار می گیرد.

این دانشگاه که مثل دانشگاه وین در پایتخت زیبای اتریش واقع شده فرصت استفاده از فرهنگ فوق العاده سرزنده ی این شهر را نیز در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد.

دانشگاه اینسبروک

دانشگاه اینسبروک با رتبه ی جهانی ۲۸۸ از لحاظ تعداد دانشجویان خارجی حتی دانشگاه وین را نیز پشت سر می گذارد. این دانشگاه از لحاظ نسبت دانشجویان خارجی به کل دانشجویان خود در میان ۹۵ دانشگاه برتر جهان قرار می گیرد. تعداد کل دانشجو های این دانشگاه ۲۸ هزار نفر است که ان را به سومین دانشگاه بزرگ اتریش بدل می کند.

ساختمان های مختلف این دانشگاه در سرتاسر شهر زیبای اینسبروک واقع در غرب اتریش پراکنده شده اند. گفتنی است اینسبروک به عنوان یکی از کانون های مهم ورزش های زمستانی شناخته می شود. با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی این شهر و قرار داشتن آن در محاصره ی کوهستان، قرار داشتن دانشگاه اینسبروک در میان مؤسسات برجسته ی تحقیقاتی در حوزه ی مطالعات کوهستان ها و منابع طبیعی جای تعجب ندارد.

دانشگاه گراتس

دانشگاه Karl-Franzens که با عنوان دانشگاه گراتس از آن یاد می شود جزو ۴۵۰ مؤسسه ی برتر آموزش عالی در جهان به حساب می آید. این دانشگاه در سال ۱۵۸۵ تأسیس شده است که همین آن را به دومین دانشگاه قدیمی اتریش بدل می کند. دانشگاه یاد شده با حدود ۳۲ هزار دانشجو، دومین دانشگاه بزرگ این کشور نیز محسوب می شود. دانشکده ی پزشکی دانشگاه گراتس نیز مثل دانشگاه اینسبروک اخیراً از آن جدا شده و به عنوان یک دانشگاه مستقل تحت عنوان دانشگاه علوم پزشکی گراتس مشغول به فعالیت است.

دانشگاه Karl-Franzens گراتس برای ارائه ی برنامه های مشترک در رشته های علوم طبیعی و بیولوژیک با دانشگاه صنعتی گراتس نیز همکاری دارد.

از جمله دانشگاه های دیگر اتریش که در میان فهرست برترین دانشگاه های جهان به چشم می خورند می توان به دانشگاه یوهانس کپلر لینتز، آلپن آدریا، و دانشگاه پاریس لودران سالزبورگ اشاره کرد.

اخذ بورسیه تحصیلی اتریش

مزیت های بورسیه در اتریش

تحصیل در کشور اتریش به طور کلی رایگان به حساب می آید. اتریش نیز از کشور هایی میباشد که در آن تحصیل رایگان است. در میان کشور هایی که تحصیل رایگان در اروپا را دارند، تحصیل رایگان در اتریش از شرایط مناسب تری برخوردار است، به دلیل:

 • عدم محدودیت سن جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش
 • عدم محدودیت سن برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش
 • امکان قطعی اخذ ویزای همراه جهت تحصیل رایگان در اتریش
 • تحصیل قطعی رایگان در دانشگاه های اتریش
 • تحصیل رایگان در دانشگاه های تراز اول دنیا در اتریش مانند دانشگاه وین
 • استفاده از امکانات اتحادیه ی اروپا و محدوده ی شنگن با داشتن اقامت تحصیلی در کشور اتریش
 • امکان تحصیل رایگان در اتریش بدون نیاز به ارائه ی مدرک زبان IELTSو B1یا B2زبان آلمانی.
 • امکان اخذ کارت اقامت موقت اتریش با دریافت کارت قرمز سفید قرمز پس از تحصیل رایگان در اتریش
 • امکان قطعی ورود از فوق لیسانس به دکتری با تحصیل رایگان در دانشگاه های اتریش
 • امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی در دانشگاه های اتریش برای رشته های مدیریت و محیط زیست
 • امکان تحصیل رایگان در اتریش درتمامی رشته ها در تمامی مقاطع

اخذ بورسیه تحصیلی اتریش

شرایط دریافت بورس تحصیلی اتریش

کشور اتریش یکی از کشورهای است که عضو اتحادیه اروپا و معاهده شینگن است و اخذ ویزای اتریش برای افراد خارجی الزامی است. سفارت اتریش در تهران مسئولیت صدور روادید را برای مهاجران و افراد متقاضی بورسیه تحصیلی اتریش دارد. افرادی که متقاضی تحصیل در کشور اتریش هستند باید بدانند که شرایط اخذ بورسیه تحصیل در اتریش متفاوت است. اما باید بدانید که سیستم آموزش کشور اتریش برای محصلین رایگان است و متقاضیان به تحصیل رایگان در کشور اتریش باز هم باید بورسیه تحصلی اتریش را کسب کنند. شرط اول پذیرش، اخذ پذیرش از دانشگاه های رایگان این کشور است. این برای افرادی صدق می کند که می خواهند هزینه زندگی خود در کنار تحصیل از دولت دریافت کنند. این کمک هزینه باعث به حدالقل رساندن مخارج تحصیل می شود. اما امروزه بورسیه تحصیلی اتریش، بصورت رایگان به افرادی با رزومه بالا داده می شود. شرایط دریافت بورس تحصیلی به دو دسته ی شرایط اصلی و شرایط فرعی تقسیم می شود.

شرایط اصلی

یکی از شروط اصلی سن مناسب و ایده آل می باشد برای مثال شخص نباید گپ تحصیلی داشته باشد. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس سن ایده آل برای بورس شدن ۲۴ سال و برای مقطع دکترا حدودا ۳۰سال می باشد، از شرایط اصلی دیگر مدرک تحصیلی معتبر است؛ بدین معنا که شخص مدرک خود را از دانشگاه های دولتی و دارای رنک و اعتبار بالا اخذ نماید که احتمال بورس شدن را بالا می برد. داشتن معدل خوب و مناسب و همینطور در پایان داشتن مدرک زبان معتبر و مسلط بودن به زبان آن کشور و یا زبان انگلیسی است که از شرایط اصلی اخذ بورسیه تحصیلی می باشد.

شرایط فرعی

و اما شروط فرعی که می تواند راه را برای کسب بورسیه تحصیلی آسان تر نماید عبارتند از : داشتن مقاله های گوناگون بین المللی ISI و پروپوزال ایده آل و مناسب و در آخر اگر اختراعی نیز به ثبت رسانده باشد می تواند امتیاز مثبت تلقی گردد. این گونه دانشجویان با شرایط فوق به عنوان دانشجوی مستعد دریافت بورسیه تحصیلی محسوب می شوند، گاهی بورس فقط شامل بورس تحصیلی می باشد مانند بورسیه تحصیلی کشور ایتالیا که فقط شامل هزینه های تحصیلی می باشد و آن را پرداخت می نماید و گاهی علاوه بر پرداخت هزینه های، تحصیلی هزینه های زندگی را نیز شامل می شود و آنها را نیز پراخت می کنند که بیشتر برای مقاطع دکترا اتفاق می افتد.

اخذ بورسیه تحصیلی اتریش

تحصیل در دانشگاه های اروپا به دلیل وجود رشته های متنوع و امکانات تحصیلی ایده آل، اما با دشواری هایی نیز همراه است که ذهن متقاضیان را تا حدودی درگیر کرده است و آن مسایل مالی است که شاید اشخاص در اتخاذ تصمیم دچار تردید شوند، اما دانشجویان می توانند در حین تحصیل مشغول به کار شوند و علاوه بر کار دانشجویی می توانند حقوق ثابتی برای تامین مخارج زندگی خود داشته باشند و آن نیز همان دریافت بورسیه تحصیلی می باشد، در واقع بورسیه تحصیلی همان کمک هزینه ای ایست که دانشگاه ها و مراکز علمی یا موسسات خیریه به دانشجویان با استعداد تعلق می گیرد، این بورسیه ‌ها در واقع بیشتر برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی ( فوق لیسانس و دکترا ) در نظر گرفته می‌شود. باید این مسئله را در نظر گرفت که در عصر حاضر یکی از راه‌های تامین نیروی انسانی در کشورهای توسعه یافته که معمولاً با کاهش جمعیت روبرو شده اند، اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی می باشد.

در این میان دانشگاه های اتریش انواع برنامه های کمک هزینه ی تحصیلی و بورسیه تحصیلی را برای متقاضیان بین المللی تحصیل با بورسیه در دانشگاه های اتریش فراهم کرده اند. دانشگاه های وین، تکنینک گراتس، لئوبن و سایر دانشگاه های معتبر کشور اتریش در رشته های مختلفی در حال حاضر PHD Positionزیادی ارائه می دهند که این فرصت ها در رشته هایی چون: ریاضیات، فیزیک و انرژی، اکولوژی میکروبی، تکنولوژی مولکول شناسی و پروتئین، علوم کامپیوتر، GIS، تحقیقاتCeMMو تعدادی دیگر از زمینه های تحقیقاتی و پژوهشی که به صورت PHD Positionو به لحاظ در آمد جهت متقاضیان تحصیل PHDبا بورسیه در نظر گرفته شده است. البته لازم به ذکر است که این موقعیت های بسیار با ارزش در مقاطع دکتری فقط قابل دسترس خواهد بود و متقاضی حتما بایستی دارای پیش زمینه ی آکادمیک بسیار برجسته با معدل و نمرات بالا باشد تا در میان رزومه های ارسالی به اساتید راهنما وAdmission Groupانتخاب شده و در هر رشته به کار گرفته شوند.

بسته به نوع بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی، بیمه ی سلامت و تصادفات هم تا حدودی در دل همین بورسیه ها خواهد بود و گاها از ۲۲۰ الی ۴۵۰ یورو در این باب کمک هزینه اعطا خواهد شد.

به طور کلی شرایط اخذ بورسیه در اتریش نیازمند background علمی بسیار قوی می باشد، لذا خیلی از متقاضیان استفاده از بورسیه های تحصیلی در اتریش از این موضوع ناکام خواهند ماند. باید در نظر داشت که وقتی صحبت از کشور اتریش که بی اغراق بهترین کشور از لحاظ امنیت و رفاه اجتماعی در موازات کشور سوئیس قیاس می شود به میان می آید با وجود تحصیل رایگانش انقدر شرایط زندگی دانشجویی را سهل نموده است که دیگر نیازی به در پی بورسیه بودن نداشته باشد. به طور میانگین هر دانشجو با لحاظ اجاره ی مسکن می تواند در شهری زیبا مانند شهر وین با ماهیانه ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ یورو یک زندگی مناسب داشته باشد. یعنی متقاضی تحصیل در این کشور با نهایتا سالیانه حدود ۱۰ هزار یورو هزینه ،می تواند زندگی کند. دانشگاه نیز هزینه های جانبی بسیار جزئی در حدود ۷۵۰ تا ۱۵۰۰ یورو در سال دارد.

افرادی که متقاضی اخذ بورسیه تحصیلی در رشته های علوم مهندسی، علوم طبیعی، علوم ریاضی، علوم کامپیوتر و علوم انسانی می باشند البته شرایطی ویژه را گاهاً دارا خواهند بود تا علاوه بر اتریش در کشور هایی چون ایتالیا ، پرتغال، کانادا ، آمریکا، روسیه و در شاخه های مدیریت، در انگلستان تجربه ی تحصیل به همراه بورسیه را پیدا کنند. برای مثال در ایتالیا بورسیه به دو شکل ارائه می شود، بورسیه ی دانشگاهی و بورسیه ی استانی در روسیه نیز می توان تمام هزینه های شهریه و هزینه های اقامت مانند مسکن را در قالب نوعی بورسیه دریافت نمود. در کشور انگلستان جهت رشته ی مدیریت بورسیه ی ویژه ای در شهر لندن قابل دریافت است. همچنین کشور آمریکا در برخی مواقع درصدی از شهریه ی دانشگاه را به صورت وام دانشجویی یا بورسیه به دانشجویانش ارائه می دهد.

اما جهت دانشجویانی که تصور دارند از وضعیت تحصیلی و شرایط معدلی مناسبی برخوردار نیستند، و یا فکر می کنند از لحاظ اعتبار مدارک تحصیلی قبلی خود واجد شرایط اخذ بورسیه یا کمک هزینه های تحصیلی نخواهند بود می توان خاطر نشان کرد که در کشور هایی چون ایتالیا و روسیه مسولین این امر در ارائه ی بورسیه های تحصیلی نگاه سختگیرانه ی خاصی نخواهند داشت و هر شخصی با بررسی اولیه پرونده اش می تواند شانس خود را جهت بورسیه ی تحصیلی بیازماید و این افراد در مورد اخذ پذیرش تحصیلی رایگان دانشگاه های اتریش سدی بر سر راه خویش نخواهند دید.

پس اگر شما به دنبال فرصتی برای تحصیل در کشور اتریش هستید و می خواهید بورسیه اتریش را کسب کنید، با مشاورین با تجربه و کاردان ما تماس بگیرید. این مشاورین تمامی اطلاعات لازم برای دریافت وقت سفارت اتریش، اخذ بورسیه تحصیلی، اقامت، ویزا و بقیه شرایط زندگی در این کشور را به رایگان به شما می دهند.

اخذ بورسیه تحصیلی اتریش
به این مقاله امتیاز دهید

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.