مرجع تحصیل در اتریش | پذیرش تحصیلی اتریش | تحصیل رایگان اتریش | اخذ پذیرش تحصیلی اتریش

اعزام دانشجو

از اوایل دورهٔ قاجار و پس از جنگ‌های ایران و روسیه، سردمداران ایران متوجه عقب‌ماندگی ایران از کشورهای اروپایی در زمینهٔ علم و صنعت شدند و افرادی را برای یاد گرفتن علوم و فنون به فرنگ فرستادند.

بعدها نیز این امر ادامه پیدا کرد و برتری علمی و فنی غرب نسبت به ایران باعث شد که دانشجویان برای تحصیلات دانشگاهی به کشورهای خارجی (از جمله آمریکای شمالی و اروپای غربی) فرستاده شوند.

برخی منتقدان گفته‌اند که این دانشجویان فرنگ‌رفته علاوه بر علم و فنونی که آموختند فرهنگ و آداب غربی را که سنخیتی با جامعهٔ ایران نداشت را نیز همراه خود به ایران آوردند که اثرات سوئی را در جامعهٔ ایران در پی داشت.

اعزام دانشجو

اولین اعزام دانشجو به اروپا

در دورهٔ صفوی به دلیل دشمنی ایران و اروپا با امپراتوری عثمانی، نوعی نزدیکی و ارتباط میان ایران و کشورهای اروپایی برقرار شد. برای نخستین بار شاه عباس دوم که دلبستهٔ نقاشی اروپایی شده بود در سال ۱۰۵۲ چند تن را برای یادگیری این هنر به رم فرستاد. از جملهٔ این افراد، محمد زمان فرزند حاجی یوسف است که سبک نقاشی ایران را دگرگون کرد و سبک اروپایی واقعگرا و طبیعی را وارد ایران کرد. پس از این کار تا زمان فتحعلی شاه قاجار به دلیل نابه‌سامانی اوضاع ایران، در زمینهٔ فرستادن دانشجو به خارج اقدامی صورت نگرفت

اعزام دانشجو در زمان رضا شاه و محمدرضا شاه

با روی کار آمدن رضا خان تحول بزرگی در شمار دانشجویان اعزامی به خارج به وجود آمد. به طوری که در سال ۱۳۰۱، ۶۰ تن برای فراگیری فنون نظامی به فرانسه فرستاده شدند.و در سالهای بعد رشته های تحصیلی دیگر بجز امور نظامی هم در دستور کار قرار گرفت . در زمان رضا شاه و در شهریور 1308 خورشیدی برابر با تصویب لایحه وزارت معارف،100 دانشجوی ممتاز ایرانی با بورس دولتی عازم اروپا گشتند تا تحصیل علم و دانش بیاموزند، با اتمام تحصیلات به هر کدام مشاغل مهم اداری و دانشگاهی و لشکری مملکت اعطا شد تا زیربنای استقلال ملی میهنی کشور را فراهم کنند رضا شاه نسبت به وزارت فرهنگ و شاگردان مدارس سخت علاقمند بود و مخصوصأ میل داشت وزارت فرهنگ از آن رخوت و سستی دیرینه اش بدر آمده کاری بزرگ را آغاز کند، بدستور وی وزارت معارف لایحه ای تنظیم کرد و آن را به مجلس پیشنهاد نمود که از آخر سال تحصیلی امسال برای مدت پنج سال، سالی یکصد نفر محصل جهت تحصیل در رشته های مختلف به اروپا اعزام شوند (بر حسب پیشنهاد وزارت فرهنگ، شاگردان اول و دوم دانشکده‌های دانشگاه تهران و دیگر مدارس عالی، برای اعزام به خارج در نظر گرفته شدند و این روند، تا بروی کار آمدن رژیم اسلامی همچنان با تغییری در جزئیات ادامه داشت)، چیزی نگذشت که مجلس لایحه را تصویب نمود و بودجه ای نیز توسط آقای تقی زاده وزیر مالیه وقت تهیه گردید و از میان محصلین واجد شرایط برای نخستین بار صد نفر انتخاب شدند تا به خارج اعزام گردند. در دیدار با دانشجویان انتخاب شده، رضا شاه به دانشجویان نزدیک شد و آنان به دور ایشان حلقه زدند. وی با یک یک آنان دست داد و خطاب به آنها گفت؛ آیا میدانید که شماها برای چه به خارج میفرستیم؟ لحظه ای سکوت حکمفرما شد و سپس یکی از شاگردان جرأت به خرج داد و گفت؛ برای تحصیلات عالیه تا به مملکت خدمت بکنیم. شاه نگاهش را به او دوخت و بعد خطاب به محصلین گفت؛ ببینید آقایان! فرض میکنیم من و شما نسبت به هم وظایفی داریم. درست شد؟ وظیفه من مراقبت از شماهاست، و وظایف شماها اندوختن علم و دانش …

در دورۀ رضا شاه چند دوره دانشجو به خارج از کشور اعزام گردید که همین افراد بنیانگذاران بسیاری از شاخه های علوم و فنون و صنایع نوین در ایران طی دهه های سوم تا پنجم قرن جاری خورشیدی در ایران شدند. مهمترین مقصد های دانشجویان ایرانی اعزامی، به ترتیب فرانسه و آلمان و انگلستان و در درجات بعدی آمریکا و …. بود.

اعزام دانشجو

اعزام دانشجو در حال حاضر

در سال های اخیر و با پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات و همچنین ساده تر شدن حمل و نقل، مهاجرت دانشجویان به کشورهای دیگر برای ادامه ی تحصیل رونق بیشتری پیدا کرده است. همچنین امروزه به دلیل تقاضای زیاد در زمینه ی درخواست ادامه ی تحصیل در دانشگاه های خارجی، موسسات زیادی نیز برای راهنمایی متقاضیان در این مسیر تاسیس شده اند که البته فقط تعداد محدودی از آنها توسط وزارت علوم و تحقیقات مجوز فعالیت در این زمینه را دریافت کرده اند. موسسه ی تعالی دانش، با مجوز رسمی از وزارت علوم و بیش از 8 سال سابقه در این حیطه، یکی از خوش نام ترین موسسات اعزام دانشجو در ایران می باشد. کارشناسان این موسسه تجربه ی بسیار زیادی در زمینه ی اعزام دانشجو و شرایط زندگی در خارج از کشور دارند و میتوانند پاسخگوی سوالات شما در زمینه های اعزام دانشجو، مهاجرت تحصیلی، دریافت بورسیه و غیره باشند. بنابراین شما عزیزان میتوانید برای دریافت مشاوره ی رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اعزام دانشجو

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.