تحصیل در اتریش در مقطع دکتری

چگونه می توان به تحصیل در اتریش در مقطع دکتری دست یافت؟ با تعالی اندیش راه دانش همراه باشید. دوره ی دکترا بالاترین مدرک تحصیلی در اتریش است که از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است و همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، به دانش جویان در حال تحصیل در مقطع دکترا، توجه ویژه ای داشته و دانشگاه هایی با امکانات فوق العاده از لحاظ علمی و پژوهشی برای تحصیل در این دوره ها در نظر گرفته است تا جایی که این کشور با سرانه بالاترین تعداد جایزه نوبل در جهان، به عنوان سنگر تعالی فرهنگی و فکری اروپا شناخته می شود.

تحصیل در اتریش در مقطع دکترا

تحصیل تخصصی در سراسر این کشور دارای طیف وسیعی از رشته به ویژه در زمینه های علوم فنی و مهندسی و طبیعی و علوم انسانی است و انتخابی مناسب برای محققان حرفه ای، از جمله دانشجویان دکترا برای تحصیل است.

تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های دولتی اتریش برای شما یکی معتبرترین مدارک تحصیلی در سراسر دنیا را فراهم می کند.

سیستم تحصیل در اتریش در مقطع دکتری

بخش آموزش عالی اتریش شامل ۲۳ دانشگاه های دولتی، ۱۳ دانشگاه خصوصی و ۱۸ موسسات رسمی به عنوان “Fachhochschulen” (دانشگاه علوم کاربردی) می باشد. این موسسات دارای درجه بالایی از خودمختاری در ارائه واحد های درسی هستند و طیف کاملی از برنامه های تحصیلی را برای متقاضیان دوره های دکترا ارائه می کنند. تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های دولتی اتریش برای شما یکی معتبرترین مدارک تحصیلی در سراسر دنیا را فراهم می کند.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش معمولا وابسته به دانشگاه و زبان انتخابی شما دارد. اخذ پذیرش در دانشگاه های دولتی سخت تر از اخذ پذیرش در دانشگاه های خصوصی است زیرا شهریه دانشگاه های خصوصی اتریش بسیار بالاتر است.

ساختار دکترا در اتریش

تحصیل در اتریش در مقطع دکترا

اتریش یکی از امضاء کنندگان فرآیند بولونیا است، فرایند بولونیا یک درجه سنتی است که توسط آن در یک دوره سه ساله کارشناسی ارشد (یک و دو سال یا بیشتر) برای دانشجو به ارمغان می آید و به نوبه خود بعد از آن دانشجو می تواند برای اخر مدرک دکترا اقدام کند.

با این حال، این سیستم “قدیمی” هنوز هم در برخی از دانشگاه ها ارائه می گردد، و مدت زمان برنامه تحصیلی ممکن است چهار تا پنج سال بسته به میزان تحصیل قبلی و پیشرفت فردی به طول انجامد. به عنوان مثال، اگر شما یک مدرک کارشناسی ارشد داشته باشید، دوره دکترا برای شما کوتاهتر خواهد شد.

این برنامه ها اغلب به دو مرحله آزمون مقدماتی تقسیم می شوند، دانشجویانی که بعد از اخذ مدرک لیسانس خود مستقیما به دوره دکترا رفته اند حداکثر دو سال از تاریخ شروع تحصیل خود، بایستی برای اخذ مدرک فوق لیسانس تلاش کنند و بعد از آزمون مقدماتی دوره دکترا برای آنها آغاز خواهد شد. فاز اول شباهت به دوره های ولکام تراست دکترا ۴ سال در انگلستان دارد، که در آن دانشجو ابتدا مدرک کارشناسی ارشد را اخذ می کند و بعد دوره دکترا آغاز می گردد.

تحصیل در اتریش در مقطع دکترا

برای دکترا بولونیا در مرحله دوم برای اخذ مدرک دکترا می باشد، ساختار این دوره بسیار شبیه سیستم تحصیلی انگلستان است. یک دانشجوی دکترا در درجه اول تحقیقات خود را بر روی پایان نامه برای سه سال شروع می کند. بررسی پیشرفت کار پایان نامه به طور منظم بررسی می گردد، برای باقی ماندن دانشجو در دانشگاه نیاز است دانشجو به صورت مدام پیشرفت خود را نشان دهد.

از نظر برنامه درسی، دانشجویان دکترا در روش تحقیقی (کمی / کیفی)، بررسی مطالعات پیشین، آمار و روش خاص تحقیق (برای کسانی که در رشته های علوم تحصیل می کنند) را می آموزند. فرد شرکت کننده در دوره دکترا باید در سمینارها تحقیقاتی و یا باشگاه های علمی و مجله ها حضور داشته باشد و مشارکت کند. دانشگاه اینسبروک در اتریش دارای یک جدول زمانی برای دوره دکترا می باشد. در حالی که تحصیل در دوره دکترا در مدیریت خود دانشجو است.

دوره دکترا شامل یک دفاع عمومی، یک ارائه شفاهی از پیش نویس پایان نامه در حضور کمیته بازرسی و به دنبال آن پرسش و پاسخ در خصوص پایان نامه می باشد. برای اعطا مدرک دکترای به شما پژوهش شما باید تایید کمیته بازرسی را به دست آورد. همچنین شما می بایستی برخی از دروس این دوره را تکمیل کنید و ممکن است انتظار رود در مجلات علمی مرتبط با رشته خود مقالاتی را منتشر کنید.

ممکن است در یک رشته خاص اما در دانشگاه های مختلف دروس دانشگاه های اتریش با یکدیگر متفاوت باشند. شرایط تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی یا لیسانس مانند دیگر کشور های می باشد اما مسلما تفاوت هایی وجود دارد که قبل از اقدام بایستی از آنها آگاه گردید. زبان تحصیل در این کشور به زبان آلمانی می باشد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش نیز ممکن است و دانشگاه های پزشکی این کشور مورد تایید وزارت علوم می باشد. سطح علمی دانشگاه های اتریش با یکدیگر متفاوت می باشد حتما قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود رتبه این دانشگاه در سال جاری را بیابید.

تحصیل در اتریش در مقطع دکترا

طول برنامه تحصیل مقطع دکترا در اتریش

طول برنامه دکترا در اتریش معمولا ۴ تا ۵ سال است، بسته به اینکه مدرک قبلی دانشجو کارشناسی یا کارشناسی ارشد باشد طول دوره اخذ مدرک دکترا متفاوت است.

مدرسه و مدارس نیز برای دانش آموزانی که سنین آنها کمتر از ۱۸ سال یا سن دانشگاه می باشد موجود است. تحصیل مقطع دکترا در اتریش بدون مدرک زبان ممکن نیست، تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی نیز در برخی از دانشگاه ها مقدور است.

مدارک مورد نیاز برای اقدام جهت اخذ پذیرش در دوره دکترا در اتریش عبارتند از:

 • کپی تمام صفحات پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه
 • دوازده قطعه عکس رنگی
 • ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی
 • ترجمه رسمی و تایید شده مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • ترجمه رسمی و تایید شده ریز نمرات کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • دو عدد توصیه نامه از اساتید قبلی
 • رزومه
 • بیانیه هدف (Statement of Purpose )
 • مدرک زبان انگلیسی و یا آلمانی (در صورت وجود)
 • گواهی اشتغال به تحصیل (در صورت وجود)
 • گواهی عدم منع تحصیل (N.O.C ) از دانشگاه محل تحصیل قبلی

رشته های دانشگاهی در مقطع دکترا شامل کلیه رشته های علوم انسانی، فنی مهندسی، علوم و هنر و گرایش های متفاوتی می باشد اما شرایط ورود برای هر رشته یا دانشگاه ممکن است با دانشگاه یا رشته دیگری متفاوت باشد. در اکثر رشته ها پذیرش مستقیم و به صورت قطعی صادر می شود اما در رشته های علوم پزشکی و پیراپزشکی، داروسازی، روان شناسی، و تعدادی دیگر از رشته ها دارای آزمون ورودی است که لازم است فرد بعد از دریافت ویزا به اتریش رفته و در آزمون و مصاحبه ورودی شرکت نمایند. داوطلبانی که این مرحله را با موفقیت به پایان ببرند می توانند با اخذ ویزای دانشجویی وارد اتریش شده و تحصیل خود را آغاز نمایند.

تحصیل در اتریش در مقطع دکترا

قبل از تهیه رزومه، توصیه نامه ها، بیانیه هدف، گواهی اشتغال به تحصیل، گواهی عدم منع تحصیل و… با ما مشورت کنید. موسسه تعالی اندیش راه دانش بعنوان یکی از معتبرترین و باتجربه ترین موسسات اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش، به عزیزان علاقه مند به صورت رایگان مشاوره می دهد. پس قبل از انجام هرکاری با مشاوران باتجربه ی این مرکز تماس حاصل فرمایید.

تحصیل در اتریش در مقطع دکتری
به این مقاله امتیاز دهید

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.