مرجع تحصیل در اتریش | پذیرش تحصیلی اتریش | تحصیل رایگان اتریش | اخذ پذیرش تحصیلی اتریش

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش آرزوی بسیاری از دانشجویان باانگیزه و جویای نام است. با تعالی اندیش راه دانش همراه باشید تا مروری بر این موضوع داشته باشیم. اتریش با برخورداری از دانشگاه‌های برتر در سطح جهان به‌ویژه در رشته‌های هنر و موسیقی، دارا بودن رتبه پنجم بهترین شهر دانشجویی دنیا در سال ۲۰۱۲، رفاه و کیفیت زندگی و… یکی از محبو‌ترین مقصدهای دانشجویان برای ادامه تحصیل در خارج است.

تحصیل در اتریش

کشور اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی است و پایتخت آن شهر وین است. این کشور به دلیل برخورداری از فرهنگ غنی، رفاه و کیفیت بالای زندگی به يكی از بهترين كشورها جهت زندگی تبديل شده است. همچنین، اتریش دارای ۲۲ دانشگاه دولتی، ۲۷ کالج، ۱۲ دانشگاه خصوصی و ۲۱ دانشگاه علوم کاربردی غیر دولتی است و اغلب این دانشگاه‌ها در فهرست برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند.  هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های اتریش بسیار پایین و مقرون به صرفه است و حتی بدون مدرک زبان آلمانی نیز می‌توان از این دانشگاه‌ها پذیرش گرفت. مجموع این عوامل باعث شده‌اند تا دانشگاه‌های اتریش به یکی از گزینه‌های پرطرفدار در بین دواطلبان ادامه تحصیل در خارج تبدیل شوند.


مقاله مرتبط: ادامه تحصیل در خارج از کشور بدون مدرک زبان


آب و هوای اتریش

کشور اتریش در قلب قاره سبز قرار دارد و دارای آب و هوای معتدلی است؛ از این‌رو، آب و هوای آن در نقاط مختلف این کشور دارای اختلاف اندکی است. در نواحی پست شمالی و شرقی زمستان‌ها سردتر و تابستان‌ها گرم‌تر است. در نواحی غربی آب و هوا کمی معتدل‌تر است و در نتیجه، زمستان‌ها خنک و تابستان‌ها نسبتا گرم است.

قبل از اینکه ادامه این مقاله را مطالعه کنید بد نیست نگاهی به ویدئو کوتاه زیر بیاندازید.

تحصیل در اتریش

برای کسانی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در دانشگاه های آزاد و سراسری هستند و فارغ التحصیل نشده اند یکی از بهترین فرصت های تحصیلی، اخذ انتقالی از دانشگاه خود به یکی از دانشگاه های کشوراتریش می باشد. به عبارت دیگر اگر شخصی دیپلمه باشد، یعنی ۱۲ سال تحصیل کامل داشته باشد نمیتواند مستقیما برای دانشگاه های اتریش اقدام نماید، بلکه باید قبولی در کنور دانشگاه را داشته باشد تا بتواند برای کالج اقدام کند. و کالج در اتریش تقریبا دو ترم است و کالج ها فقط به زبان آلمانی میباشد.

تحصیل در اتریش

برای این منظور داوطلبان تحصیل در اتریش می بایستی دانشجوی رشته مورد نظر در دانشگاه کشور خود و یا کشور دیگری که مورد تائید است باشد، در واقع پیش شرط درخواست پذیرش جهت دانشگاه های اتریش قبولی در کنکور دانشگاه (سراسری یا آزاد ) در رشته و مقطع مورد نظر است.

برای این منظور با اخذ گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه خود به همراه ریزنمرات تایید شده و گواهی عدم منع تحصیلی در دانشگاه خود به همراه سایر مدارک مورد نیاز، پرونده شما جهت اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر وین و سایر شهرهای اتریش بازگشایی می شود، لازم به توضیح است در این روش واحدهایی که شما در دانشگاه اولیه خود گذرانده اید مورد ارزیابی قرار می گیرد و نیاز به گذراندن مجدد این واحد ها در دانشگاه مقصد نمی باشد.

در اتریش حدود ۱۸ دانشگاه و ۱۱۰ مرکز آموزشی وجود دارد که زبان ملی و تدریس آلمانی می باشد البته در دوره دکتری و در بعضی دانشگاه های خصوصی می توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد. بهترین دانشگاه آن دانشگاه وین دارای رتبه ۸۴ در جهان و رتبه ۱۵ در اروپا می باشد.

زبان آلمانی زبان رسمی کشور اتریش است، ولی نداشتن مدرک زبان آلمانی خللی در فرایند اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اتریش ایجاد نمی‌کند؛ زیرا دانشجویانی که مدرک زبان آلمانی ندارند، می‌توانند با گذراندن سه ترم زبان آلمانی وارد دانشگاه شده و تحصیل خود را در رشته مورد نظر آغاز کنند. برخی دانشگاه ها در دوره‌های تحصیلی بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکتری در برخی رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. اما با این وجود دانستن زبان آلمانی بسیار بااهمیت است. معمولا برای دوره کارشناسی آیلتس ۶ یا ۶٫۵ و برای کارشناسی ارشد و دکتری ۶٫۵ و ۷ مورد نیاز است. دانشجویان در صورت داشتن نمره‌های کمتر می توانند دوره‌های پیش نیاز زبان انگلیسی یا آلمانی را بگذرانند و سپس وارد دانشگاه شوند.

تحصیل در اتریش

هزینه تحصیل در اتریش

تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش مانند تحصیل در آلمان رایگان بوده و دانشجو فقط باید برای هر ترم تحصیلی در دانشگاه های دولتی اتریش مبلغی برابر با ۷۲۶٫۷۲ یورو پرداخت کند. دانشجویان برای عضویت در اتحادیه دانشجویی “ÖH-Beitrag” و برای بیمه دانشجویی موظف به پرداخت ۱۹٫۲۰ یورو در هر ترم هستند و این هزینه ها برای همه دانشجویان اجباری است. دانشگاه های خصوصی هزینه های تحصیلی خود را دارند که از ۱۰۰۰ یورو در سال شروع می شود و می تواند تا حدود ۴۰،۰۰۰ یورو در سال باشد.

بورس های تحصیلی و گزینه های مالی برای تحصیلات بین المللی در اتریش

دانشجویان بین المللی در اتریش می توانند از کمک های مختلف تحصیلی و بورس تحصیلی ارائه شده توسط سازمان های اتریش یا دانشگاه ها بهره مند شوند. دولت فدرال برای دانشجویانی که از کشور های کمتر توسعه یافته هستند بورس های تحصیلی نیز در نظر گرفته است. ارزش کمک های مالی بین ۴۷۵ تا ۶۷۹ یورو در ماه است.


مقاله مرتبط: شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی اتریش


میانگین هزینه زندگی دانشجویی در اتریش

هزینه‌های زندگی بسته به سبک زندگی فرد، دانشگاه، شهر و بسیاری فاکتورهای دیگر متغیر است؛ به‌طور متوسط هزینه زندگی ماهیانه در اتریش بین ۹۰۰ تا ۷۰۰ یورو شامل ۴۰۰ تا ۲۰۰ یورو در ماه هزینه خوابگاه، ۳۰ یورو در ماه هزینه بیمه، بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه نیز هزینه خورد و خوراک است. همچنین، دانشجویان پس از گرفتن کارت دانشجویی در اتریش از برخی مزایا بهره‌مند می‌شوند؛

 • امکان استفاده از قطارها با تخفیف ۵۰% برای سفرهای درون مرزی به شرایط سنی زیر ۲۶ سال،
 • تخفیف در بازدید مراکز دیدنی، موزه‌ها و برخی رستوران‌ها،
 • امکان استفاده از تخفیف دانشجویی در اشتراک رادیو و تلویزیون،
 • امکان تخفیف در استفاده از امکانات ورزشی دانشگاه و…
 • محدودیت سنی برای تحصیل در اتریش

از لحاظ شرایط سنی کشور اتریش شرایط سنی خاصی را تعیین نمی‌کند و همه افراد می‌توانند با هر شرایط سنی برای دوره‌های کارشناسی تا دکتری در اتریش اقدام کنند.

تحصیل در اتریش

مدارک لازم برای تحصیل در اتریش

مدارک زیر با توجه به شرایط تحصیلی مورد نیاز است:

 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم و ریز نمرات دیپلم
 • ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات پیش دانشگاهی
 • ترجمه رسمی مدرک لیسانس و ریز نمرات لیسانس
 • ترجمه رسمی کارت ملی و شناسنامه
 • ترجمه رسمی کارت پایان خدمت ویژه آقایان
 • اسکن و کپی صفحه اول پاسپورت و صفحاتی که دارای مهر است
 • نامه قبولی در کنکور
 • گواهی اشتغال به تحصیل در رشته مربوطه از دانشگاه
 • ۱۲ قطعه عکس رسمی پاسپورتی

لازم به ذکر است که ترجمه مدارک تحصیلی باید به تایید سفارت اتریش برسد.

تحصیل در اتریش

در انتهای این مقاله لازم به ذکر است موسسه تعالی اندیش راه دانش یکی از بهترین موسسات اعزام دانشجو در کشور در این زمینه آماده خدمات رسانی حضوری و تلفنی به شما هم میهنان گرامی در کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت می باشد. علاقه مندان به تحصیل در اتریش برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو و اخذ ویزای تحصیلی در این کشور می توانند با کمک کارشناسان مجرب موسسه تعالی اندیش راه دانش به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیل در اتریش را دریافت کرده و به ادامه تحصیل در اتریش بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره ی رایگان بهره مند شوید.

برای آشنایی با کشور اتریش ویدئو کوتاه زیر که معرفی جاذبه های گردشگری اتریش هست را تماشا کنید.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.