تحصیل رایگان در خارج از کشور

یکی از مسایل بسیار مهمی که در ابتدای راه ادامه تحصیل در خارج از کشور پیش روی دانشجویان قرار دارد غولی به نام شهریه است! شاید بتوان آن را مهم‌ترین و اصلی‌ترین دغدغه دانشجویان دانست. تحصیل رایگان در خارج از کشور آرزویی است که دانشجویان و محصلان در کشورهای پرهزینه تر تا همیشه با خود خواهند داشت. با این حال امکان استفاده از فاندها، کمک هزینه‌های و انواع بورسیه‌های تحصیلی و برنامه های تبادل دانشجویی می‌تواند میان‌بری جانانه برای فرار از دست پرداخت شهریه‌های به مراتب سنگین دانشگاه‌های اروپایی، آمریکایی و البته استرالیایی باشد.

در میان این هیایو اما برخی از کشورهای اروپایی این امکان را فراهم آورده‌اند که یا میزان شهریه دانشگاههای آن‌ها بسیار پایین باشد به طوری به صرفه و اقتصادی محسوب گردند و یا این که کلا عطای این موضوع را به لقایش بخشیده‌اند و از دریافت شهریه منصرف گردیده‌اند.

تحصیل رایگان در خارج از کشور

در ادامه این مطلب قصد داریم شما دوستان گرامی را بیش‌تر در جریان این کشورها قرار دهیم و لیستی از کشورهای خارجی که تحصیل رایگان در آنها امکان پذیر است را برای شما معرفی کنیم.

تحصیل رایگان در خارج از کشور – اتریش

تحصیل رایگان در اسپانیا

تحصیلات در کشور اتریش هنوز به‌صورت رایگان (با هزینه بسیار ناچیز) صورت می‌گیرد و این کشور باتوجه به جمعیت بسیار کمی که دارد، شرایط اخذ ویزای تحصیلی و اقامت در این کشور را راحت‌تر کرده است. زبان اصلی کشور اتریش، آلمانی است. دانشجویان ایرانی می‌توانند در صورت قبولی در کنکور سراسری و ارائه گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع لیسانس برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی کشور اتریش اقدام کنند.

البته دانشگاه‌های اتریش در رشته‌های هنر برای پذیرش دانشجو در این مقطع به شرکت در آزمون ورودی نیاز دارند که گفتنی است قبولی در این آزمون‌ها باتوجه به موارد امتحانی و زبان آلمانی مورد آزمون، بسیار سخت است. در مقطع لیسانس در اکثر رشته‌های دانشگاهی اتریش زبان آلمانی است. حال دو شرایط برای متقاضیان پیش‌رو است؛ اول اینکه زبان آلمانی مورد نیاز را تا سطح ۲ B در کشور ایران یاد بگیرند و برای پذیرش اقدام کنند و دوم اینکه بدون هیچ مدرک زبانی به کشور اتریش رفته (با گرفتن پذیرش مشروط) از کالج‌های زبان آلمانی در اتریش استفاده کنند. هزینه‌های زندگی در اتریش برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه است که شامل هزینه‌های مسکن، غذا، رفت‌وآمد، بیمه و دیگر هزینه‌هایی است که دانشجویان در زمان تحصیل در مقطع لیسانس در کشور اتریش مجبور به پرداخت آن هستند.

تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در کشور اتریش به افرادی توصیه می‌شود که قصد تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اروپا را داشته باشند اما توانایی مالی پرداخت هزینه‌های زیاد تحصیل در کشورهایی مانند انگلستان، استرالیا و ایالات متحده را ندارند. فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد کشور اتریش بعد از پایان تحصیلات خود مجوز حضور یک‌ساله‌ در این کشور را دارند تا قادر باشند با یافتن شغلی مناسب، ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کار کشور اتریش کنند. بسیاری از رشته‌های مهندسی در مقطع فوق‌لیسانس در اتریش به زبان انگلیسی ولی رشته‌های علوم انسانی، علوم زیستی، علوم پزشکی و علوم مدیریتی به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کشور اتریش به ترتیب، در هفته ۱۰ و ۲۰ ساعت اجازه کار دارند.

تحصیل رایگان در خارج از کشور – فنلاند

تحصیل رایگان در فنلاند

کشور فنلاند نیز جزو کشورهای اروپایی می باشد که تحصیل در آن ها رایگان است اما ورود و تحصیل در برخی از رشته ها در فنلاند احتیاج به قبولی در آزمون ورودی دانشگاه دارد و بعد از قبولی در این آزمون پذیرش تحصیلی برای فرد صادر می گردد. فنلاند رشد اقتصادی، اجتماعی بسیاری روبه رشدی دارد و سرمایه اصلی این کشور نیروی کار تحصیل یافته و متخصص آن می باشد و همین امر موجب رایگان بودن تحصیل در این کشور زیبا گردیده است. در واقع سیستم این کشور بر پایه توسعه اطلاعاتی و تحقیقاتی و بالا بردن سطح عمومی تحصیلات می باشد و به همین دلیل هم دولت فنلاند سرمایه گذاری بسیاری روی این بخش انجام می دهد. فنلاند با داشتن دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پلی تکنیک های مدرن از جمله کشورهای پیشرفته در زمینه های آموزشی و تحصیلی می باشد که همین امر موقعیت های تحصیلی و تحقیقاتی فراوانی را برای متقاضیان علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور فراهم می نماید. در دانشگاه های این کشور می توان حدود ۷۰۰۰هزار دانشجوی خارجی با ۴۰ ملیت مختلف پیدا کرد. رایگان بودن تحصیل در این کشور، انگلیسی بودن زبان تحصیل در آن و هم چنین نیاز این کشور به نیروهای متخصص از جمله عواملی است که سالانه افراد بسیاری را راهی فنلاند جهت تحصیل در این کشور می نماید. می توان گفت از نقاط ضعف تحصیل در فنلاند این امر می باشد که تحصیل در مقطع کارشناسی در آن به زبان خود کشور است و بعد از دوره لیسانس امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی فراهم میگردد. هم چنین فنلاند جزو کشورهای با میزان مالیات بالا می باشند برای مثال هزینه زندگی در نروژ نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار بالا می باشد و پایتخت این کشور (شهر اسلو) گران ترین شهر اروپا است.

تحصیل رایگان در خارج از کشور – آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

کشور آلمان با امکان تحصیل رایگان شرایط مناسب تری را برای تحصیل دانشجویان بین المللی فراهم می نماید. در برخی از ایالت های کشور آلمان هزینه ای نزدیک ۶۷۰ یورو از دانشجویان بین المللی دریافت می شود. دانشگاه های انگلیسی زبان در آلمان وجود دارد و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های آلمان وجود دارد. کشور آلمان آب و هوای بهتری نسبت به فنلاند دارد و هم چنین رنکینگ دانشگاه های آلمان بسیار بالاتر می باشد. هزینه زندگی در آلمان پایین می باشد. از نکات مثبت تحصیل در آلمان این می باشد که امکان اخذ اقامت کاری بعد از اتمام تحصیل در آلمان وجود دارد، حتی فرد حق تمدید اقامت به مدت یک سال بعد از اتمام تحصیلات برای یافتن کاررا نیز دارد.هم چنین با یادگیری زبان آلمانی از طریق اقامت در آلمان امکان کار و یا ادامه تحصیل در ۵ یا ۶ کشور دیگرآلمانی زبان وجود دارد. اخذ پذیرش دانشگاه های آلمان مستلزم ارسال مدراکی مبنی بر تمکن مالی شخص میباشد و این مبلغ در حساب فرد بلوکه می گردد ولی در کشورهای اسکاندیناوی قانون مسدود کردن پول در حساب فرد وجود ندارد.

تحصیل رایگان در خارج از کشور – ایتالیا

تحصیل رایگان در ایتالیا

اگر جه دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا به دریافت شهریه‌های نسبتاً بالا شناخته شده‌اند، شهریه دانشگاه‌های دولتی این کشور به مقدار قابل توجهی ارزان‌تر است، به‌طوری‌که شهریه سالانه برای تحصیل در مقطع کارشناسی در حدود ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو (۹۰۰ تا ۱۰۶۰ دلار) است. دانشجویان اتحادیه اروپا از فرصت‌های مالی که برای دانشجویان ایتالیایی وجود دارد، از جمله وام، کمک هزینه تحصیلی و تخفیف شهریه می توانند بهره‌مند شوند.

هزینه زندگی در ایتالیا به آن اندازه‌ای که انتظار می‌رود بالا نیست و برای یک سال در حدود ۱۲۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ یورو (۱۲۷۶۰ تا ۱۹۱۴۵ دلار) متغیر است.

شهر میلان در رتبه‌بندی QS بهترین شهرهای دانشجویی جهان، در رتبه ۳۸ جهان قرار گرفته است و شهر رم که پایتخت ایتالیا است، رتبه مشترک ۶۱ را دارد.

تحصیل رایگان در خارج از کشور – مجارستان

تحصیل رایگان در مجارستان

زندگی در مجارستان و اقامت مجارستان با شهرهای تاریخی، مناظر طبیعی زیبا، تفریح گاه های عالی و شراب فوق العاده، کشوری دوست داشتنی برای تحصیل است. بهترین خبر؟ این کشور به یکی از محبوب ترین مقصد ها برای دانشجویان تحصیل پزشکی در کشور مجارستان تبدیل شده است. از بین ۱۲۰۰۰ دانشجوی خارجی که در حال حاضر در مجارستان تحصیل می کنند، اکثریت در حال تحصیل در رشته ی پزشکی اند.

به علاوه، این کشور ۴ دانشگاه در لیست ۲۰۱۷ QS برای ۳۵۰ دانشگاه برتر پزشکی جهان دارد: دانشگاه Semmelweis، دانشگاه Debrecen، دانشگاه Pécs و دانشگاه Szeged. هزینه ی شهریه در مجارستان کمی بالاتر از سایر کشورهای این لیست است (بین ۴۹۰۰ تا ۱۰۵۰۰ یورو بسته به شهر و دانشگاه موردنظر) اما هزینه ی زندگی در مجارستان به شکل قابل توجهی کم است. ظاهرا، اکثر دانشجویان در شهر بوداپست می توانند با حساب اجاره، با ۶۰۰ یورو در ماه زندگی کنند.

تحصیل رایگان در خارج از کشور – فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه

فرانسه هر ساله بیش از ۲۳% از بودجه ملی را به آموزش اختصاص می دهد و به دقت کیفیت آموزش های ارائه شده و مدارک اعطا شده را زیر نظر دارد. عالی بودن مدارک فرانسوی و تحصیل رایگان در فرانسه، دلیل اصلی مهاجرت تحصیلی بسیاری به این کشور می باشد. ادامه تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی و فرانسوی ممکن می باشد. (بیش از ۳۰۰۰ موسسه شامل ۹۰ دانشگاه ۲۴۰ مدرسه عالی مهندسی ۲۳۰ مدرسه عالی بازرگانی و ۲۰۰۰ موسسه متشکل از مدارس عالی هنر و معماری آموزشهای پیراپزشکی و غیره)

فرانسه کشوری است که تحصیل در آن به صورت رایگان می باشد و از سوی دیگر نزدیک به ۲۰۰ میلیون نفر در جهان به زبان فرانسه تکلم می کنند. تسلط و آشنایی به این زبان دسترسی ویژه به بیش از ۴۷ کشور از ۵ قاره جهان را ممکن می‌سازد.

شرایط اقامت در این کشور اینگونه است که شخصی اگر ۷ سال به طور متوالی در آنجا باشد (تحصیلی، کار و…) می تواند اقامت این کشور را اخذ نماید و بعد از یک هفته ورود به این کشور مقیم آنجا می شود. همچنین شخص در حین تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی ۲۰ ساعت در هفته حق کار دارند که اگر در این دوره کارفرما شخص را بیمه کند آن شخص می تواند اقامت دائم خود را اخذ نماید.

تحصیل رایگان در خارج از کشور – آرژانتین

تحصیل رایگان در آرژانتین

در حالی‌که داانشجویان آرژانتینی از امکان تحصیل رایگان در کشور خود بهره‌مند هستند، دانشجویان بین‌المللی باید هزینه‌ای اندک برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های دولت آرژانتین بپردازند. از سوی دیگر موسسات آموزش عالی غیر دولتی این کشور، شهریه سالانه بالغ بر ۵۰۰۰ دلار دریافت می‌کنند. پایتخت آرژانتین شهر بوئنوس آیرس در رتبه‌بندی QS برترین شهرهای دانشجویی جهان، رتبه ۳۲ را کسب کرده است.

تحصیل رایگان در خارج از کشور – اسپانیا

تحصیل رایگان در اسپانیا

در دانشگاه‌های اسپانیا، دانشجویان اتحادیه اروپا از حقوقی همانند حقوق دانشجویان اسپانیایی برخوردارند و ملزم به پرداخت هزینه‌های دانشگاهی نیستند. دانشجویان بین‌المللی غیر از اتحادیه اروپا می‌توانند با پرداخت سالانه ۶۸۰۰ تا ۱۴۰۰ یورو (تقریباً ۷۲۰ تا ۱۱۵۰۰ دلار) در مقطع کارشناسی مؤسسات دولتی به تحصیل بپردازند. هزینه‌ها برای مقاطع مختلف متفاوت است.

برای زندگی در اسپانیا هزینه یک سال بین ۱۰۸۰۰ تا ۱۴۲۰۰ یورو (۱۱۵۰۰ تا ۱۴۰۵۰ دلار) است. مادرید و بارسلونا از شهرهای اسپانیا هستند و در رتبه‌بندی بهترین شهرهای دانشجویی جهان در سال ۲۰۱۶، به ترتیب رتبه ۲۲ و ۳۰ را به خود اختصاص داده‌اند.

تحصیل رایگان در خارج از کشور – جمهوری چک

تحصیل رایگان در جمهوری چک

دانشجویانی که به زبان چک صحبت می‌کنند، از امکان تحصیل رایگان در جمهوری چک در هر دانشگاه عمومی برخوردارند. دانشجویانی که مایل به تحصیل به زبان انگلیسی هستند، نیز می‌توانند با هزینه اندکی در حدود ۱۰۸۳۳۴ کرون چک (تقریباً ۴۲۶۰ دلار) در سال، ادامه تحصیل دهند.

هزینه‌های زندگی در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپای غربی کمتر است. هزینه زندگی برای یک سال در حدود ۱۰۶۹۰۰ تا ۲۲۹۰۷۰ کرون چک (تقریباً ۴۲۰۰ تا ۹۰۰۰ دلار) است. شهر پراگ، پایتخت چک در رتبه‌بندی جهانی QS بهترین شهرهای دانشجویی، رتبه ۳۹ را در جهان کسب کرده است.

تحصیل رایگان در خارج از کشور

موسسه تعالی اندیش راه دانش با ۸ سال تجربه موفق در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی در کشورهای مختلف و بهره گیری از کارشناسان خبره و باتجربه این افتخار را دارد که مشاوره ای تخصصی در زمینه تحصیل رایگان در خارج از کشور را به شما هم وطنان عزیز ارائه نماید. با ما تماس بگیرید تا شما را در دستیابی به هدف خود یاری نماییم. انتخابی صحیح در اغاز راه در نهایت راه رسیدن شما به هدف را کوتاه تر خواهد نمود.

تحصیل رایگان در خارج از کشور
به این مقاله امتیاز دهید

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.