دانشگاه های برتر اتریش

اتریش کشوری است که در اروپای مرکزی قرار دارد و پایتخت آن شهر زیبای وین است. این کشور در سرزمین های اسلامی و در کشورمان در دوره قاجار «نمسا» خوانده می شد و به آلمانی اؤستغایش که از دو واژه اوستر و ریش گرفته شده، صدا می شود. اتریش از شرق با اسلوواکی و مجارستان، از سمت شمال با جمهوری چک و آلمان، از جنوب با اسلوونی و ایتالیا و در نهایت از غرب با لیختنشتاین و سوئیس همسایه است. اگرچه اتریش کشور تا حدودی کوچک به نظر می رسد، طبیعت و مناظر زیبای آن آنقدر چشم نواز و دل انگیز است که توجه همه را به خود جلب می کند و دلیلی می شود تا این کشور در لیست مقصدهایی قرار گیرد که برای ادامه تحصیل یکی از گزینه های اصلی و مهم باشد. بسیاری از دانشگاه های این کشور در لیست برترین دانشگاه های جهان هستند. در این بخش به معرفی دانشگاه های برتر اتریش می پردازیم.

دانشگاه های برتر اتریش

شرایط و ویژگی های تحصیل در دانشگاه های برتر اتریش

شرایطی که برای ادامه تحصیل دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در هریک از دانشگاه های این کشور را دارند خیلی شرایط پیچیده و سختی نیست فقط دانشجو باید در نظر داشته باشد که دانشجویان مشغول به تحصیل در مقطع لیسانس ۱۰ ساعت در هر هفته باید در دانشگاه حضور داشته باشند و دانشجویان مشغول به تحصیل در مقطع فوق لیسانس ۲۰ ساعت در هر هفته در دانشگاه حضور داشته باشند. دانشجویان غیررسمی هم مشمول این قانون می شوند.

اگر دانشجویی متقاضی کار باشد می تواند مثل گذشته، از طریق یک کارفرما به اداره کار این کشور معرفی شود تا اجازه اشتغال به کار برای او صادر شود و اداره کار اتریش هم وظیفه دارد تحت هر شرایطی برای هر دانشجوی خارجی متقاضی کار اقدام به صدور مجوز کند. این مجوز برای یک سال اعتبار دارد.

دانشگاه های برتر اتریش

یکی از ویژگی های مثبت تحصیل در اتریش که شرایط ایده آلی به نظر می رسد تحصیل رایگان در این کشور است که برای هر دانشجو یک فرصت مناسب برای تحصیل در یک کشور خارجی است. مزیت و ویژگی مثبت دیگر اینکه هزینه های زندگی نسبت به کیفیت آن بسیار مناسب است و در مجموع در این کشور هزینه ها خیلی بالا نیست.

همچنین بعد از پایان تحصیلات و تمام شدن دوره، دانشجو یک سال فرصت دارد تا کاری متناسب با شرایط و توانمندی هایش پیدا کند و در صورتی که کار پیدا کرد اقامت کاریش به اقامت دائم تبدیل می شود.

بطور کلی دانشگاه‌های اتریش شامل دو دسته می‌شوند؛ دانشگاه‌های تحقیقاتی اتریش و دانشگاه‌های هنری اتریش.

بهترین دانشگاه‌های تحقیقاتی اتریش

دانشگاه‌های اتریش هم از لحاظ وسعت و هم ساختاری، تنوع‌های بسیاری دارند. آفرهای تحصیلاتی این دانشگاه‌ها، نشان از وجود گواناگونی در آنهاست. برنامه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های جامع وین، گراتس، اینسبروک، کلاگن‌فورت، لینتس و زالتسبورگ شامل طیف گسترده‌ای از موضوعات دانشگاهی است. از طرف دیگر تمرکز دانشگاه‌های صنعتی و پزشکی اتریش بر روی رشته‌های بسیار تخصصی تئوری و فنی می‌باشد.

تحقیقات و تعلیم بعنوان دو جزء جدانشدنی در دانشگاه‌های اتریش می‌باشند. برپایه این اصل، تمام فیلدهای تحصیلی دانشگاه‌های اتریش (علوم انسانی، علوم طبیعی، حقوق، علوم اجتماعی و اقتصادی، علوم پزشکی، تکنولوژی، علوم معدن، علوم منابع طبیعی و زیستی (Applied Life) و دامپزشکی) بر رویکرد میان‌رشته‌ای تأکید دارند. کارهای تحقیقاتی بین‌رشته‌ای باعث رشد دانشگاه‌های اتریش که سعی در توسعه‌ی مفاهیم دوراندیشی و پیدایش راه‌حل دارند، می‌شود.

دانشگاه‌های تحقیقاتی اتریش شامل زیر می‌شوند.

دانشگاه های برتر اتریش – دانشگاه وین

دانشگاه وین، برترین دانشگاه اتریش و قدیمی‌ترین دانشگاه آلمانی‌زبان اروپا، بیش از ۱۸۰ رشته‌ی تحصیلی را پوشش می‌دهد که ۵۵ رشته مربوط به کارشناسی و ۱۶۶ رشته مربوط به کارشناسی ارشد می‌باشند. سعی دانشگاه وین بر هرچه بیشتر بین‌المللی شدن این دانشگاه در اتریش است. از اینرو تعداد دانشجویان خارجی، استادان و دانشمندان بین‌المللی تحقیقاتی این دانشگاه روز به روز درحال افزایش است. دانشگاه وین یکی از دانشگاه‌های پیشرو در اروپا به شمار می‌رود.

دانشگاه های برتر اتریش

دانشگاه های برتر اتریش – دانشگاه صنعتی وین

دانشگاه صنعتی وین یا دانشگاه تکنولوژی وین یا تکنیک وین یکی دیگر از برترین دانشگاه‌های اتریش است. تحصیلاتی که در دانشگاه فنی اتریش ارائه می‌شود از استانداردهای بالایی در زمینه تکنولوژی برخوردار بوده و چه در اتریش و چه بصورت بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شوند. این دانشگاه بزرگترین دانشگاه فنی و علمی در اتریش محسوب می‌شود و نیمی از فعالیت‌های آن در زمینه تحقیقاتی است.

دانشگاه های برتر اتریش

دانشگاه های برتر اتریش – دانشگاه اینسبروک

در سال تحصیلی ۲۰۱۱/۲۰۱۰، طبق آمار Times Higher Educationیا THE، دانشگاه زالتسبورگ در میان دانشگاه‌های اتریش در رتبه اول قرار داشت. این رتبه براساس میزان رضایت دانشجویان، نحوه تدریس، تحقیقات و شهرت جهانی دانشگاه بود. دانشگاه اینسبروک شامل دانشکده و دپارتمان‌های متعددی است که دانشجویان می‌توانند با توجه به علاقه و آمادگی خود، برای یکی از آنها اقدام به اخذ پذیرش نمایند.

دانشگاه های برتر اتریش

دانشگاه های برتر اتریش – دانشگاه لینتس

دانشگاه یوهانس کپلر لینتس یکی از دانشگاه‌های اتریش است که در مقطع‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا فعالیت دارد. این دانشگاه متشکل از سه دانشکده است که هرکدام در زمینه‌های مخصوصی اقدام به ارائه تحصیلات می‌نمایند. دانشگاه لینتس یکی از بهترین دانشگاه‌های تازه تأسیس در اروپا است.

دانشگاه های برتر اتریش

دانشگاه های برتر اتریش – دانشگاه گراتس

دانشگاه کارل فرانتسنس گراتس دومین دانشگاه قدیمی و بزرگ اتریش پس از دانشگاه وین است. دانشگاه گراتس به ۶ دانشکده تقسیم می‌شود که بزرگترین آنها دانشکده هنر و علوم انسانی و دانشکده علوم طبیعی هستند. در میان سایر دانشگاه‌های اتریش، دانشگاه گراتس در زمینه هنر و علوم انسانی، پیشرو می‌باشد.

دانشگاه های برتر اتریش

دانشگاه های برتر اتریش – دانشگاه صنعتی گراتس

بیش از ۱۶۰۰۰ هزار دانشجو از مزایای طیف گسترده‌ی رشته‌های تحصیلی که دانشگاه صنعتی گراتس به دانشجویان خود در زمینه‌های مهندسی و علوم ارائه می‌دهد، برخوردار می‌شوند. این دانشگاه از ۱۸ رشته‌ی کارشناسی، ۳۵ رشته کارشناسی ارشد و ۲ برنامه برای تعلیم استاد بهره‌مند است. سالانه ۱۷۰۰ دانشجو از دانشگاه صنعتی گراتس اتریش فارغ‌التحصیل می‌شوند.

دانشگاه های برتر اتریش

دانشگاه های برتر اتریش – دانشگاه کلاگن‌فورت

دانشگاه آلپن آدریا کلاگن‌فورت یکی از فعال‌ترین و خلاق‌ترین دانشگاه‌های اتریش است که در تقاطع سه فرهنگ منحصر به فرد واقع شده است. دانشکده‌های این دانشگاه علاوه بر کلاگن‌فورت در دو شهر بزرگ گراتس و وینقرار دارد. دانشگاه کلاگن‌فورت برترین مرکز تحقیقاتی و تحصیلی در ایالت کرنتن اتریش است.

دانشگاه های برتر اتریش

دانشگاه های برتر اتریش – دانشگاه زالتسبورگ یا سالزبورگ

دانشگاه پاریس لودرون زالتسبورگ در شهر تاریخی زالتسبورگ اتریش واقع شده که یکی از زیباترین شهرهای جهان به شمار می‌رود. دانشگاه زالتسبورگ روی هم رفته شامل ۱۱۵ رشته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتراست که برخی از این رشته‌ها با همکاری دانشگاه‌های دیگر اتریش ارائه می‌شوند. بعنوان مثال واحدهای کارشناسی در زمینه مهندسی، با همکاری با دانشگاه فنی مونیخ در آلمان برگزار می‌شوند.

دانشگاه های برتر اتریش

دانشگاه های برتر اتریش – دانشگاه تکنیک اتریش TU Austria

در سال ۲۰۱۰، سه دانشگاه صنعتی اتریش، یعنی دانشگاه صنعتی وین، دانشگاه صنعتی گراتس و دانشگاه مونتان لئوبن، تشکیل مثلثی از دانشگاه‌های تکنولوژی در اتریش را دادند که در زمینه علوم و مهندسی فعالیت دارند بنام TU Austriaمعروف شدند. این سه دانشگاه روی هم رفته بیشتر از ۴۷,۰۰۰ دانشجو و ۹,۰۰۰ کارمند دارد.

دانشگاه های برتر اتریش

سایر دانشگاه‌های تحقیقاتی اتریش

 • دانشگاه علوم پزشکی وین (Medical University of Vienna)
 • دانشگاه منابع طبیعی و علوم زیستی وین یا دانشگاه بودن‌کولتور، دانشگاه بوکو وین (BOKU – University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna)
 • دانشگاه دامپزشکی وین (University of Veterinary Medicine Vienna)
 • دانشگاه اقتصاد و کسب و کار وین (Vienna University of Economics and Business)
 • دانشگاه علوم پزشکی گراتس (Medical University of Graz)
 • دانشگاه مونتان لئوبن (Montanuniversität Leoben)
 • دانشگاه علوم پزشکی اینسبروک (Innsbruck Medical University)
 • دانشگاه دانوب کرمز (Danube University Krems)

بهترین دانشگاه‌های هنری اتریش

دانشگاه‌های اتریش بیشترین بخش محبوبیت خود را مدیون دانشگاه‌های هنری هستند. دیگر امروزه بر همگان آشکار شده که اتریش مهد موسیقی و هنر در اروپا و جهان است. از این رو دانشگاه‌های موسیقی و هنری متعددی در ایالت‌های مختلف اتریش وجود دارند دانشجویان می‌توانند پذیرش این دانشگاه‌ها را دریافت نمائید.

چه رشته موسیقی باشد، چه هنرهای دراماتیک، هنرهای زیبا یا هنرهای کاربردی، دانشگاه‌های هنری اتریش فضای ایده‌آلی برای علاقمندان به تحصیل در رشته‌های هنری در اتریش، فراهم می‌آورند. دانشگاه‌های هنر اتریش شامل زیر می‌شوند.

دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین

دانشگاه موسیقی و هنرهای زیبای هنر یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های موسیقی و هنرهای دراماتیک در جهان است. این دانشگاه شالمل ۲۴ دپارتمان است که در ۲۰ ساختمان تقسیم شده که برخی از آنها از لحاظ معماری و تاریخی بسیار معرف می‌باشند. برنامه تحصیلی این دانشگاه شامل زمینه‌های مختلفی از جمله موسیقی، آموزش موسیقی، هنرهای دراماتیک، فیلم و موضوعات علمی مانند جامعه‌شناسی موسیقی؛ قوم‌شناسی و مدیریت می‌شود.

دانشگاه های برتر اتریش

آکادمی هنرهای زیبای وین

آکادمی هنرهای زیبای وین یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی اتریش است که ۱۳۰۰ دانشجو در زمینه‌های تحصیل و تحقیقات هنری و علمی فعالیت دارد. نکته‌ی جالبی که درمورد آکادمی هنرهای زیبای وین وجود آنست که بیش از ۴۰% از دانشجویان دانشگاه بین‌المللی بوده و از ۵۰ ملیت مختلف در آکادمی هنرهای زیبای وین به تحصیل می‌پردازند.

دانشگاه های برتر اتریش
\

دانشگاه موتسارت دوم زالتسبورگ

دانشگاه موتسارتیوم زالتسبورگ، یکی از تخصصی‌ترین دانشگاه‌های اتریش در زمینه موسیقی است و بیش از ۴۰ رشته مرتبط با موسیقی، هنرهای تجمسی و نمایشی به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. استادان این دانشگاه همگی هنرمندان و معلمان بین‌المللی هستند که اطلاعات خود را به دانشجویان انتقال می‌دهند. همچنین دانشجویان و استادان همراه با یکدیگر در فعالیت‌های هنری رشته موردنظر شرکت کرده و زندگی فرهنگی در زالتسبورگ اتریش را غنی می‌سازند.

دانشگاه های برتر اتریش

سایر دانشگاه‌های هنری اتریش

 • دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی گراتس (University of Music and Performing Arts Graz)
 • دانشگاه هنرهای کاربردی وین (University of Applied Arts Vienna)
 • دانشگاه هنر و طراحی لینتس (University of Art and Design Linz)

دانشگاه‌های علمی کابردی اتریش: بشدت در حال توسعه

دانشگاه‌های علمی کاربردی اتریش که به فاخ‌هوخ‌شوله (Fachhochschule) یا به اختصار FHمعروفند، یکی دیگر از گزینه‌های پذیرش از دانشگاه‌های اتریش برای ایرانیان است. هدف اینگونه دانشگاه‌ها، آماده کردن دانشجو برای بازار کار است و واحدهای فاخ‌هوخ‌شوله‌ها بیشتر از اینکه تئوریک باشند، عملی‌اند. اتریش شامل تعداد زیادی فاخ‌هوخ‌شوله در سطح کشور می‌باشد که علاقمندان می‌توانند برای گرفتن پذیرش از هرکدام در زمان قید شده، اقدام نمایند.

دانشگاه‌های خصوصی اتریش: یک محیط آموزشی عالی

دانشگاه‌های خصوصی اتریش تحصیلات خلاقانه و با کیفیت بالایی ارائه داده و به دانشجویان امکان شرکت در بالاترین سطح آکادمیک را می‌دهند. ارزیابی مدام داخلی و خارجی نحوه تدریس و تحقیقات و همچنین فراهم آوردن بستر مناسب برای کسب اطلاعات علاقمندان به هنر، نشان از توسعه‌ی مداوم کیفت دانشگاه‌های خصوصی اتریش است.

دانشگاه های برتر اتریش

با توجه به امکاناتی که در باب مشاوره بهترین دانشگاه های اتریش و سایر دانشگاه هاى مختلف دنیا در صفحات این سایت مشاهده می فرمایید می توانید جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات مفید و دقیق در باب تحصیل در بهترین دانشگاه های اتریش و همچنین تحصیل در دانشگاه های فنی وین، دانشگاه گراتس، دانشگاه اینسبروک، دانشگاه پزشکی وین صفحات مختلف این سایت را مطالعه نموده و به شما توصیه می کنیم قبل از پرداخت هرگونه هزینه ای حتما مشاوره اخذ نمایید. موسسه تعالی اندیش راه دانش با توجه به وجود کارشناسان با تجربه و متخصص می تواند مشاوره ای بسیار مفید برای شما متقاضیان تحصیل در بهترین دانشگاه های اتریش ارائه دهد. جهت اخذ مشاوره بیشتر در باب تحصیل در اتریش و مهاجرت به اتریش می توانید با دفتر موسسه تماس حاصل کنید و از مشاوره ی رایگان کارشناسان این مرکز بهره مند شوید.

دانشگاه های برتر اتریش
۵ امتیاز از ۲ رای

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.