دانشگاه های برتر دنیا

قبول شدن در یک دانشگاه معتبر هدف بسیاری از افراد است. دانشگاه دروازه‌ای به سوی یک زندگی بهتر و فرصتی برای کشف استعدادهایی است که شاید هیچ‌وقت از وجود آن‌ها خبر نداشتید. بسیاری از فارغ‌التحصیلان به طور مداوم خاطراتی از روز‌های خوب دانشگاه تعریف می‌کنند.

ما در این مقاله از سایت موسسه تعالی اندیش راه دانش به بررسی دانشگاه های معتبر دنیا طبق رتبه بندی QS می پردازیم. امید است که این مطلب بتواند کمکی هر چند ناچیز به شما متقاضی گرامی نماید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید و به رایگان از مشاوره کارشناسان ما بهره مند شوید.

دانشگاه های برتر دنیا

رتبه بندی QS یکی از سیستم هایی است که آمار برترین دانشگاه های دنیا را معرفی می کند، آنالیز و روش شناسی QS شامل موارد متعددی مثل تعداد مقالات دانشگاه، فضای سبز، آموزش، تحقیقات، وضعیت استخدام و… می شود. پس رتبه بندی یک دانشگاه صرفاً از جهت سطح علمی یک دانشگاه نیست.


مقاله مرتبط: معرفی بهترین دانشگاه های دنیا


دانشگاه های برتر دنیا در رشته پزشکی

دانشگاه هاروارد (Harvard University)

دانشگاه های برتر دنیا

بر اساس رتبه‌بندی‌های صورت گرفته در سال جاری، دانشکده پزشکی “هاروارد” برترین دانشکده پزشکی در سراسر دنیا است. این دانشگاه از تعداد زیادی از اعضای هیئت علمی بهره می‌برد که در دو بخش علوم‌پایه و بالینی تقسیم‌بندی می‌شوند. بخش‌های بالینی در موسسات و بیمارستان‌های آموزشی وابسته به “دانشگاه هاروارد” در بوستون قرار دارند.

دانشگاه آکسفورد (University of Oxford)

دانشگاه های برتر دنیا

این دانشگاه رقیب دانشگاه “کمبریج” است. گذراندن رشته پزشکی در این دانشگاه ۶ سال به طول می‌انجامد و دانشجویان در ابتدا باید یک دوره آموزش بالینی سه ساله را بگذرانند.

دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)

دانشگاه های برتر دنیا

دانشجویان پزشکی دانشگاه “کمبریج” پس از اتمام یک دوره آموزش بالینی سه ساله، وارد دانشگاه می‌شوند. دوره پزشکی در این دانشگاه در مجموع ۶ سال طول می‌کشد

دانشگاه استنفورد (Stanford University)

دانشگاه های برتر دنیا

دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد یکی از دانشکده‌های پزشکی پیشرو است که در مرکز پزشکی استنفورد، در دانشگاه استنفورد قرار گرفته است. در واقع این دانشکده در سان‌فرانسیسکو تحت عنوان “کالج پزشکی کوپر” پایه‌گذاری شد. امور آموزشی و پژوهشی دانشکده در چندین بیمارستان انجام می‌شود که از آن جمله می‌توان به “مرکز پزشکی استنفورد”،” بیمارستان کودکان لوسیل پاکارد”، “مرکز پزشکی دره سانتا کلارا “و” پالو آلتو وا” اشاره کرد. همچنین دو کلینیک در” منلو پارک” و” سن جوز” هم به آموزش دانشجویان تعلق دارد.

در شش دهه گذشته، هشت تن از دانشجویان پزشکی این دانشگاه موفق به کسب جایزه “نوبل” شده‌اند.

دانشگاه جانز هاپکینز (Johns Hopkins University)

دانشگاه های برتر دنیا

قدیمی‌ترین و اولین دانشگاه تحقیقاتی آمریکا است که در سال ۱۸۷۶ میلادی در شهر” بالتیمور” در ایالت “مریلند” تاسیس شد. دانشکده پزشکی آن در سال ۱۸۹۳ تاسیس شد. دانشجویان پزشکی این دانشکده در یکی از تاریخی‌ترین شهرهای آمریکا تحصیل می‌کنند. “فلورانس رینا سابین” از برجسته‌ترین دانشجویان پزشکی به شمار می‌آید. وی اولین جراحی بود که عمل کاشت قلب مصنوعی را انجام داد.

دانشگاه های برتر دنیا در رشته مهندسی

موسسه فناوری ماساچوست (MIT)

دانشگاه های برتر دنیا

این دانشگاه در سال ۱۸۶۱ تاسیس شد و خیلی زود به عنوان یک اجتماع کوچک در پیشرفت علوم و فناوری توسعه یافت. این دانشگاه هم اکنون ۱۰۰۰ عضو هیات علمی دارد و ۱۱ هزار دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز در آن به تحصیل می‌پردازند.

شعار این دانشگاه “مغز و دست” است. گفتنی است محققان این دانشگاه در حوزه “هوش مصنوعی”، در جهان پیشگام هستند.

دانشگاه استنفورد (Stanford University)

دانشگاه های برتر دنیا

این دانشگاه با ضریب پذیرش ۴٫۷٪، به عنوان رقابتی‌ترین دانشگاه جهان شناخته می‌شود. فارغ‌التحصیلان دانشگاه استنفورد شمار زیادی از شرکت‌های بسیار موفق بین‌المللی از جمله گوگل، یاهو، اینستاگرام، نایک و… را تأسیس کرده‌اند.

دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)

دانشگاه های برتر دنیا

این دانشگاه که درلندن واقع است، پذیرای بیش از ۱۸ هزار دانشجو از سراسر دنیا است. این دانشگاه که ۸۰۰ سال دارد، چهارمین دانشگاه کهن جهان است. از فارغ‌التحصیلان برجسته این دانشگاه می‌توان به “چالرز داروین” و “استیون ویلیام هاوکینگ” از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بوده‌اند.

دانشگاه هاروارد (Harvard University)

دانشگاه های برتر دنیا

این دانشگاه در سال ۱۶۳۶ میلادی تاسیس شد و قدیمی‌ترین دانشگاه در آمریکا است.این دانشگاه هم‌اکنون در رتبه‌بندی کلی دانشگاه‌های سراسر دنیا رتبه سوم است. از برترین مهندسان فارغ‌التحصیل شده این دانشگاه می‌توان به “مارک زاکربرگ” (Mark Zuckerberg) اشاره کرد. وی مؤسس شبکه اجتماعی فیس‌بوک در آمریکا است.

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (University of California, Berkeley)

دانشگاه های برتر دنیا

آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و آموزشی این دانشگاه در رشته مهندسی از جمله فعال‌ترین‌، نوآورترین و سازنده‌ترین آزمایشگاه‌ها در سراسر جهان است.

از بزرگترین شرکت‌های تاسیس شده که حداقل یکی از فارغ‌التحصیلان برکلی در آن کار کرده‌اند می‌توان به “اپل”،”اینتل”،”اچ‌تی‌سی” اشاره کرد.

دانشگاه های برتر دنیا در رشته مدیریت و مطالعات کسب و کار

دانشگاه هاروارد (Harvard University)

دانشگاه های برتر دنیا

مدرسه عالی کسب و کار دانشگاه هاروارد یک برنامه تمام وقت “ام‌بی‌ای”( MBA)،برنامه دکتری و برنامه‌های متعدد دیگری دارد. هم‌اکنون ۲۱ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه اینسید (INSEAD)

دانشگاه های برتر دنیا

دانشگاه اینسید یک مدرسه عالی کسب و کار با پردیس‌هایی در اروپا، آسیا و خاورمیانه است.

INSEAD برنامه‌های مختلف علمی از جمله “ام‌بی‌ای” تمام وقت، دوره‌ای در فایننس و “پی‌اچ‌دی” مدیریت ارائه می‌دهد.

مدرسه کسب و کار لندن (London Business School)

دانشگاه های برتر دنیا

مدرسه کسب‌وکار لندن یا به اختصار (LBS)یکی از کالج‌های دانشگاه لندن است که همواره به عنوان یکی از مدارس مدیریت پیشتاز در دنیا شناخته شده‌ است. یکی از ویژگی‌های بارز این مدرسه دوره مدیریتی ممتاز” MBA” آن است که همواره در رده بندی‌های” MBA ” به عنوان یکی از پنج دوره برتر در دنیا شناخته می‌شود. کسب پذیرش از مدرسه کسب‌وکار لندن بسیار رقابتی است و به عقیده بسیاری این مدرسه یکی از رقابتی‌ترین سیستم‌های پذیرش در دنیا را داراست.

موسسه فناوری ماساچوست (MIT)

دانشگاه های برتر دنیا

دانشکده مدیریت و کسب و کار این دانشگاه که تحت عنوان “MIT Sloan” است، در این دانشکده دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌گردد. برنامه “ام‌بی‌ای”(MBA) این دانشکده، یکی از بهترین‌های این رشته در جهان است. بسیاری از ایده‌ها و مدل‌های مدیریت از قبیل “مدل بلک-شولز”(Black–Scholes model)،” مدل رشد سولو”(Solow–Swan model) در این دانشکده تولید شده‌اند.

دانشگاه پنسیلوانیا (University of Pennsylvania)

دانشگاه های برتر دنیا

این دانشگاه که به “یو.پن” (UPenn) مشهور است، در ایالت” پنسیلوانیا” آمریکا است. در ۱۰ سال اخیر، ۹ نفر از استادان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه پنسیلوانیا موفق به کسب جایزه نوبل شده‌اند. مدرسه “وارتون”این دانشگاه، از قدیمی‌ترین و معتبرین مدارس بازرگانی و مدیریت و اقتصاد جهان است.

دانشگاه های برتر دنیا در رشته کامپیوتر

موسسه فناوری ماساچوست (MIT)

دانشگاه های برتر دنیا

دانشجویان و محققان علوم کامپییوتر این دانشگاه تاکنون موفقیت‌های بسیاری در این حوزه کسب کرده‌اند که می‌توان به بهبود ثبات و امنیت شبکه‌های کامپیوتری و بهبود کارایی صفحات خورشیدی اشاره کرد.

این محققان همچنین ربات‌هایی ساخته‌اند که می‌توانند مانند انسان‌ها تفکر کنند.

بیش از ۳۰ درصد از دانشجویان این دانشگاه در رشته‌های مهندسی برق و کامپیوتر تحصیل می‌کنند.

دانشگاه استنفورد (Stanford University)

دانشگاه های برتر دنیا

دپارتمان کامپیوتر دانشگاه استنفورد در سال ۱۹۶۵ تاسیس شد. بسیاری از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در این رشته، هم اکنون مدیر بسیاری از مراکز معتبر دولتی هستند. هر تیم تحقیقاتی در این رشته به سیستم ویژه‌ای دسترسی دارد که نیازهای تحقیقاتی آنها را برآورده می‌سازد. سرورهای متفاوتی نیز برای آنها فراهم آمده است.

دانشگاه کارنگی ملون (Carnegie Mellon University)

دانشگاه های برتر دنیا

دانشگاه کارنگی ملون یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا است که در شهر” پیتسبورگ” واقع شده ‌است. این دانشگاه هموراه در رشته کامپیوتر از بهترین‌ها در جهان بوده است. این دانشگاه در علوم رباتیک نیز از جایگاه بالایی برخوردار است.

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (University of California, Berkeley)

دانشگاه های برتر دنیا

دانشگاه برکلی، دانشگاهی دولتی در کالیفرنیا است. تا سال ۲۰۱۸، ۱۰۸ نفر از محققان این دانشگاه موفق به کسب جایزه “نوبل” شده‌اند. جایزه تورینگ معتبرترین جایزه در علم رایانه است که هر سال از سوی “انجمن ماشین‌های حسابگر” (ACM) اعطا می‌شود. تاکنون ۲۵ تن از دانشجویان این دانشگاه موفق به کسب این جایزه شده‌اند.

دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)

دانشگاه های برتر دنیا

دانشجویان این دانشگاه به نرم‌افزارها و سرویس‌های گروهی متعددی مجهز هستند. شرکت “مایکروسافت” نیز سیستم‌های اجرایی و ابزارهای پیشرفته‌ای را به رایگان در اختیار این دانشگاه قرار داده است.

دانشگاه های برتر دنیا در رشته هنر و طراحی

کالج سلطنتی هنر (Royal College of Art)

دانشگاه های برتر دنیا

این دانشگاه، یک مرکز تحقیقاتی در لندن است. در این دانشگاه خدمات آموزش عالی در رشته هنر ارائه می‌گردد و برای دانشجویان بیش از ۶۰ کشور دنیا قابل دسترس است. تاکنون دانشجویان بزرگی در عرصه هنر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. این دانشگاه دو سال متوالی است که رتبه یک را در میان برترین دانشگاه‌های هنر کسب می‌کند.

دانشکده طراحی پارسونز (Parsons)

دانشگاه های برتر دنیا

این دانشگاه یک کالج در رشته هنر و طراحی در دانشگاه خصوصی “نیو اسکول”( New school) است که در شهر نیویورک واقع شده است. این دانشکده در سال ۱۸۹۶ میلادی تاسیس شده است و یکی از معتبرترین کالج‌های هنر و طراحی در جهان است. این دانشکده برای اولین بار در آمریکا دروس “طراحی مد”، “طراحی داخلی” و “طراحی گرافیک” را ارائه داد.

این دانشگاه به دلیل تربیت بسیاری از بزرگان عرصه هنر معروف است. به طوریکه بسیاری از افراد مشهور آمریکا در صنعت مد و طراحی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند.

مدرسه طراحی رود آیلند (Rhode Island School of Design)

دانشگاه های برتر دنیا

کالج هنرهای زیبا و طراحی است که در شهر “پراویدنس” (Providence) آمریکا واقع شده‌ است.

کالج رود آیلند که یک دانشگاه خصوصی است و جزو مراکز آموزشی ممتاز هنرهای زیبا در ایالات متحده به شمار می‌آید. موزه مدرسه طراحی رود آیلند بیش از ۸۰ هزار اثر هنری را در خود جای داده و بیستمین موزه بزرگ آمریکاست.

۱۶ رشتهٔ کارشناسی و ۱۸ رشتهٔ کارشناسی ارشد در این دانشگاه تدریس می‌شود.

موسسه فناوری ماساچوست (MIT)

دانشگاه های برتر دنیا

دانشگاه “ام‌آِی‌تی” یک دانشگاه خصوصی معتبر واقع در شهر “کمبریج” در ایالت “ماساچوست” که همواره یکی از برترین دانشگاه‌های جهان بوده است، در رشته هنر نیز با کسب نمره ۹۱.۳ از ۱۰۰، از برترین‌ها در این رشته است.

دانشگاه پلی تکنیک میلان (Polytechnic University of Milan)

دانشگاه های برتر دنیا

این دانشگاه یکی از معتبرترین مراکز علمی در اروپا و بزرگترین دانشگاه فنی در کشور ایتالیا است. این دانشگاه بیش از ۴۰ هزار دانشجو دارد.

دانشگاه های برتر دنیا
۵ امتیاز از ۱ رای

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.