مرجع تحصیل در اتریش | پذیرش تحصیلی اتریش | تحصیل رایگان اتریش | اخذ پذیرش تحصیلی اتریش

دریافت بورس تحصیلی

حتما می دانید که یکی از روش های مهاجرت و دریافت اقامت در هر کشوری مهاجرت تحصیلی می باشد. بسیاری از دانشجویانی که قصد دارند در کشورهای خارجی به ادامه ی تحصیل بپردازند به دلیل بالا بودن هزینه های زندگی در برخی از کشورها مایل به دریافت بورس تحصیلی هستند تا بتوانند به رایگان تحصیل کنند و حتی کمک هزینه ای برای زندگی شخصی خود دریافت کنند. اما بورس تحصیلی چیست و چگونه باید آنرا دریافت کرد؟

بورس تحصیلی چیست؟

بورس تحصیلی، کمک هزینه ای است که از طرف دانشگاه ها، مراکز علمی یا موسسات خیریه به دانشجویان با استعداد داده می شود تا آنها بتوانند در تحصیل پیشرفت کنند.

اما فرق بورس با بورسیه چیست؟ بورسیه کسی است که بورس تحصیلی را استفاده می کند ولی در زبان فارسی کلمه ی بورس و بورسیه گاهی اوقات به جای هم بکار می روند.

همه ی مقاطع تحصیلی می توانند از بورس استفاده کنند اما دریافت بورس تحصیلی در مقطع لیسانس بسیار محدود بوده و به ندرت کسی بورسیه ی مقطع لیسانس می شود. اما بورس تحصیلی برای مقاطع فوق لیسانس و دکتری بسیار آسان تر صادر می شود.

کمک هزینه ی تحصیلی که در مقاطع مختلف تحصیلات تکمیلی به دانشجویان پرداخت می شود بسته با دانشگاه و کشور های مختلف متفاوت می باشد. این کمک هزینه در دانشگاه های معتبر و دارای بودجه های بالاتر معمولا بیشتر است. البته این کمک هزینه ها می تواند به اشکال مختلفی به دانشجویان اعطا شود که در زیر به انواع آن می پردازیم.

بورسیه یا فلوشیپ

همانطور که در ابتدای متن گفته شد بورسهای تحصیلی اصولا از طرف دانشگاه ها و مراکز علمی و یا گاها توسط موسسه های خیریه به دانشجویان با استعداد داده می شود. این نوع کمک هزینه به صورت بلاعوض به دانشجو داده می شود و به این معنی است که دانشجو در قبال آن نیاز به انجام دادن کار ندارد. البته این نوع بورسیه محدود بوده و به دانشجویان با استعداد داده می شود که برای اثبات آن معمولا نیاز به کسب نمره ی بالا در  GRE، معدل بالا در مقطع لیسانس و فوق لیسانس، توصیه نامه از طرف اساتید معتبر و همینطور نمره ی بالا در آزمون های زبان دارد. هرساله درخواست های زیادی برای دریافت بورس تحصیلی به دانشگاه های مختلف ارسال می شود و هر دانشگاه با توجه به معیار های ذکر شده و بررسی سوابق تحصیلی شخص اقدام به پرداخت کمک هزینه به تعدادی از متقاضیان می کند.

دستیار تدریس  یا TA

در این نوع کمک هزینه ی تحصیلی، دانشجو به عنوان شخصی که به استاد در تدریس کمک می کند هزینه ای دریافت می کند. دانشجوی دستیار استاد می تواند در تدریس کلاس یا آزمایشگاه استاد را یاری کند. معمولا وظیفه ی دانشجو کمک به دانشجویان در یادگیری دروس، حل تمرینات، تصحیح برگه های امتحانی و غیره می باشد. البته این کار علاوه بر درامدزایی برای دانشجو، به پیشرفت تحصیلی او نیز کمک می کند زیرا تسلط او به مبحث بیشتر شده و زبانش نیز تقویت می شود.

دستار تحقیق یا RA

دستیار تحقیق هم مانند دستیار تدریس است با این تفاوت که در این حالت دانشجو در بخش پروژه های تحقیقاتی استاد را یاری می کند. معمولا اساتید پروژه های تحقیقاتی ای را در زمینه ی تخصصی خودشان تعریف می کنند و برای انجام آنها به کمک یک یا چند دانشجو نیاز دارند. به همین خاطر بخشی از بودجه ی تحقیق را به عنوان کمک هزینه ی تحصیلی به دانشجویان می پردازند و از کمک آنها در تحقیقات خود استفاده می کنند.

البته یک دانشجو با داشتن شرایط خوب می تواند حتی از دو یا هرسه کمک هزینه ی یاد شده استفاده کند.

روش دریافت بورس تحصیلی

نحوه ی دریافت کمک هزینه ی تحصیلی در دانشگاه ها و کشورهای مختلف متفاوت است و همچنین روش دریافت کمک هزینه ی تحصیلی برای مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا نیز با یکدیگر تفاوت دارد.

اما به طور کلی برای دریافت کمک هزینه، دانشجو باید هنگام ارسال تقاضای پذیرش، اعلام کند که متقاضی دریافت کمک هزینه ی تحصیلی می باشد. پس از آن، دانشگاه با بررسی شرایط دانشجو، و با توجه به بودجه ی دانشگاه و نکات دیگر این تقاضا را تایید را رد می کند. و درصورت تایید میزان این کمک هزینه و شرایط دریافت آن را به دانشجو اعلام می کند. به طور مثال ممکن است با درخواست دانشجو برای دستیار تدریس به صورت 20 ساعت در هفته و شرط معدل A موافقت شود.

البته در برخی دانشگاه ها، بعضی از اساتید نیز برای انجام پروژه های خود بودجه ای را دریافت کرده اند و می توانند از کمک یک دانشجو برای انجام آن پروژه ها استفاده کنند. پس ارتباط با اساتید معتبر برای دریافت کمک هزینه ی تحصیلی نیز یک روش موثر و کاربردی است.

دریافت بورس تحصیلی

البته باید توجه داشته باشید که هر کشور، دانشگاه و استاد شرایط خاص خودش را برای پرداخت بورس تحصیلی دارد و آشنایی با همه ی این ضوابط برای دریافت یک بورس تحصیلی مناسب لازم است. بنابراین اگر می خواهید در بهترین دانشگاه های دنیا بورسیه تحصیلی شوید با کارشناسان باتجربه و زبده ی موسسه ی تعالی دانش تماس بگیرید.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.