مرجع تحصیل در اتریش | پذیرش تحصیلی اتریش | تحصیل رایگان اتریش | اخذ پذیرش تحصیلی اتریش

شرایط و نحوه دریافت بورس تحصیلی

بسیاری از افرادی که تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور دارند، به دلایل مختلفی به دنبال دریافت بورس و کمک هزینه ی تحصیلی دانشگاه هستند. این کمک هزینه که از طرف دانشگاه ها، موسسات خیریه، مراکز علمی یا شرکت هایی خارج از دانشگاه به دانشجویان داده میشود بسته به رشته و دانشگاهی که از آن پذیرش می گیرید متفاوت خواهد بود و با توجه به اینکه در چه شهر و کشوری زندگی می کنید می تواند بخشی از هزینه های شما و یا تمام هزینه های زندگی و تحصیل شما را پوشش دهد.

با وجود اینکه در همه ی مقاطع تحصیلی دانشجویان امکان دریافت بورس تحصیلی را دارند اما این کمک هزینه ها بیشتر به دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی ارائه می شوند و برای اعطای بورس تحصیلی به یک دانشجو شرایطی دارند که در ادامه مقاله مشاهده خواهید کرد. پس برای اطلاع از شرایط و نحوه دریافت بورس تحصیلی با ما همراه باشید.

بورس تحصیلی

مراحل دریافت بورس تحصیلی

انتخاب کشور: مهمترین و تعیین کننده ترین امر در مهاجرت تحصیلی انتخاب کشور مقصد است. اعطای کمک هزینه های تحصیلی در کشورهای مختلف بسته به شرایط و قوانین کشور و دانشگاه های آن متفاوت است که افراد قبل از اقدام برای درخواست باید از این شرایط باخبر شوند. برای بررسی دقیق تر در این زمینه افراد میتوانند به سایت دانشگاه ها، سفارتخانه ی کشورها و غیره مراجعه کنند یا با کارشناسان مرکز تعالی دانش تماس بگیرند.

شرایط و نحوه دریافت بورس تحصیلی

انتخاب دانشگاه: متقاضیان دریافت بورس تحصیلی بایستی به طرق مختلف با دانشگاه ارتباط برقرار کرده و فرم ها و مدارک مورد نیاز برای درخواست کمک هزینه ی تحصیلی را پر کنند.

مدارک مورد نیاز: مهمترین مساله برای دریافت بورس تحصیلی داشتن مدارک مورد نیاز است. دانشگاه برای اعطای بورس تحصیلی به فاکتور های مختلفی توجه می کند که تعدادی از آنها را در زیر آورده ایم:

دانشگاه قبلی: یکی از مهمترین فاکتور هایی که دانشگاه مقصد برای اعطای بورس تحصیلی در نظر میگیرد دانشگاه محل تحصیل قبلی دانشجو است. همه ی دانشگاه ها در سراسر دنیا از یک تراز برای مقایسه استفاده میکنند و در این زمینه در کشور ما دانشگاه های دولتی معمولا از تراز بالاتری برخوردار هستند.

داشتن مقاله و طرح های تحقیقاتی: یکی دیگر از فاکتور های تاثیرگذار در انتخاب فرد مورد نظر برای اختصاص بورس تحصیلی به وی، داشتن مقاله و طرح های تحقیقاتی است. هرچه مقاله ی فرد در ژورنال معتبر تری منتشر شده باشد امتیاز او برای دریافت بورس تحصیلی بالاتر خواهد رفت

اختراع ثبت شده: اگر فردی در کشور خودش یا هر کشوری اختراعی به نام خودش ثبت کرده باشد نکته ی مثبتی برای دریافت بورس تحصیلی به حساب می آید

معدل: داشتن معدل الف یعنی مدل های بالای 17 هم فاکتور بسیار تاثیرگذاری است. البته این بدین معنی نیست که اگر کسی معدل پایین تری داشته باشد شانس دریافت بورس تحصیلی را نخواهد داشت. امتیاز دهی هر دانشگاه بسته به شرایط مربوط به آن، به ترکیبی از موضوعاتی که در مقاله آورده ایم تعیین میشود.

مدرک زبان: داشتن یک امتیاز بالا در آزمون های معتبر زبان مثل تافل یا آیلتس نیز فاکتور مهمی در زمینه ی اخذ بورس تحصیلی شمرده میشود. امتیاز مورد نظر برای هر دانشگاه و رشته ای متفاوت است اما به طور کلی باید امتیازی حدودا بالاتر از 100 برای آزمون تافل و بالای 7 برای آزمون آیلتس بدست بیاورید.

توصیه نامه اساتید: با گرفتن یک توصیه نامه از اساتید معتبر دانشگاه خودتان میتوانید شانس خود را برای دریافت کمک هزینه ی تحصیلی افزایش دهید.

ارتباط با اساتید دانشگاه مقصد: اگر فرد بتواند با اساتید بزرگ دانشگاه مقصد ارتباط برقرار کند و موضوع تحقیقاتی خودش را با آنها در میان بگذارد می تواند در صورت رضایت استاد بورس تحصیلی را از طرف دانشگاه دریافت کند.

سن: سن فرد نیز موضوع مهمی در این زمینه به حساب می آید. البته حداکثر سن با دوره ی تحصیلی ارتباط دارد. اما به طور کلی نباید فاصله ی زیادی بین دوره ی تحصیلی قبلی با دوره ی تحصیلی جدید افتاده باشد. البته این فاصله ی تحصیلی برای متقاضیان دوره ی دکترا کمی منطقی تر است و می توان با ارائه ی دلیل و مدرک، این فاصله را توجیه کرد

بورس تحصیلی

در کل اما تصمیم گیرنده ی اصلی دانشگاه مقصد می باشد و به همین دلیل نمی توان موارد بالا را شرط لازم و کافی برای اخذ بورسیه به حساب آورد. اما درصورتی که دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده اید و قصد دارید از آن بورسیه ی تحصیلی دریافت کنید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و به رایگان از راهنمایی های آنها در زمینه ی دریافت بورس تحصیلی بهره مند شوید.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.