تحصیل در آمریکا | راهنمای مهاجرت تحصیلی به آمریکا

اقدام مهاجرت تحصیلی به آمریکا، فرصت‌های بی‌نظیری را برای تعالی تحصیلی در اختیارتان می‌گذارد. دانشگاه‌های آمریکا به برنامه‌های تحصیلی استثنایی خود در همه رشته‌ها در سطح جهانی مشهوراند. در صورت تحصیل در آمریکا، به جامعه متنوعی متشکل از بیش از یک میلیون دانشجوی بین المللی ملحق خواهید شد. و با وجود طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها (بیش از 4000 دانشگاه و کالج) می‌توانید به راحتی مدرک و موسسه عالی را که با اهداف و ترجیحات شما همسو باشد، بیابید

اگر قصد تحصیل در آمریکا را دارید، ضروری است که با فرآیند پذیرش و همچنین سایر شرایط لازم آشنا شوید. برای اطمینان از موفقیت شما، راهنمای جامعی را تهیه کرده‌ایم. که شامل همه چیز از ارزیابی‌های آکادمیک گرفته تا الزامات مهارت زبان  – هر آن‌چیزی که برای تحصیل در آمریکا و بعد از آن نیاز خواهید داشت –  است. 

مهاجرت تحصیلی به آمریکا

امیدواریم با خواندن این مقاله مسیر روشن‌تری برای تحصیل در آمریکا پیش روی خود ببینید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاورین و متخصصان اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی در موسسه تعالی اندیش راه دانش یک جلسه مشاوره رایگان داشته‌باشید.

راهنمای مطالعه :

برای تحصیل در آمریکا چه مراحلی را باید انجام داد؟

اقدامات اولیه برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا

بررسی مؤسسات آموزش عالی در آمریکا

اولین قدم شما، کاوش در موسسات آموزشی مختلف در آمریکا است. موسساتی که برنامه‌های متناسب با اهداف آکادمیک و حرفه‌ای شما ارائه می‌دهند. عواملی مانند رتبه بندی، تخصص اساتید، موقعیت مکانی، امکانات دانشگاه و بورسیه‌های در دسترس را بررسی کنید.

 نکته: رنکینگ دانشگاه ها در US News Ranking  موجود است.

آزمون‌های استاندارد برای تحصیل در آمریکا

هنگام برنامه ریزی‌های اولیه، توجه به آزمون‌های مورد نیاز،  بسیار مهم است. باید بدانید که آزمون های استاندارد مانند SAT، ACT، GRE یا GMAT معمولا برای پذیرش در اکثر دانشگاه‌های آمریکا اجباری هستند. برای بررسی اینکه کدام آزمون خاص برای برنامه انتخابی شما ضروری است، وقت بگذارید. همچنین از اینکه نمرات شما کاملا توانایی‌های شما را منعکس می‌کند، اطمینان حاصل کنید.  توصیه می‌کنیم از قبل، آماده شدن برای این آزمون ها را شروع کنید.

مدارک زبان

برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در آمریکا را دارند، الزامی است که مهارت زبان خود را با شرکت در آزمون مهارت انگلیسی مانند تافل یا آیلتس نشان دهند. مطمئن شوید، به نمره‌ای رسیده‌اید که شرایط و انتظارات پذیرش موسسه مورد نظر شما را برآورده می‌کند.

نکته: نمره آزمون زبان مورد نیاز شما بسیار وابسته به رشته و دانشگاه موردنظرتان است. اما به صورت کلی برای تحصیل در آمریکا به آیلتس 6.5 به بالا نیاز است. و در حالت ایدآل‌تر به نمره‌ی بالای 7 نیاز خواهید داشت.

فرآیند درخواست پذیرش تحصیل در آمریکا

جدول برنامه زمانی

هنگامی که صحبت از ادامه تحصیل در آمریکا می شود، درک جدول زمانی درخواست پذیرش، بسیار مهم است. به طور معمول، دانشگاه‌های آمریکا معمولاً از سپتامبر تا ژانویه، حدود یک سال قبل از تاریخ شروع برنامه مورد نظر شما ، مهلت درخواست دارند. توصیه می‌شود برنامه های خود را از قبل سازماندهی کنید  .- حداقل یک سال قبل – . به طوری که زمان کافی برای آماده سازی آزمون، نوشتن مقالات قانع کننده و جمع‌آوری تمام اسناد مورد نیاز داشته باشید.

مدارک مورد نیاز

مدارک مهم مانند سوابق تحصیلی، رزومه، توصیه نامه، مقالات مکتوب و انگیزه نامه خود را، تهیه و جمع آوری کنید. به خاطر داشته باشید که هر دانشگاه در آمریکا ممکن است شرایط متفاوتی داشته باشد. بنابراین بررسی دقیق لیست درخواست ارائه شده توسط هر موسسه، بسیار مهم است.

نکته: در هیچ حالتی اصل مدارک نباید به دانشگاه مقصد پست شوند.

نکته: ارائه توصیه نامه برای مقطع دکتری الزامی است و در مقطع ارشد امتیاز محسوب میشود.

نکته: مدارک ترجمه شده فقط نیاز به مهر مترجم دارند. در هیچ مرحله ای حتی پس از ورود به آمریکا هم نیاز به مهر وزارتین نیست.

برنامه ریزی مالی

جنبه‌های مالی مهاجرت تحصیلی به آمریکا

هنگام برنامه‌ریزی برای تحصیل در آمریکا، مهم است که درک روشنی از جنبه‌های مالی برنامه انتخابی خود داشته باشید. این موضوع شامل دانستن ریز هزینه‌های  شهریه،دانشگاه و هزینه‌های زندگی دانشجویی در آمریکا می‌شود. برای کاهش  فشار مالی، انجام تحقیقات کامل در مورد گزینه‌های بورس‌های تحصیلی موجود، برنامه‌های دستیاری اساتید و فرصت‌های شغلی در دانشگاه، را توصیه می‌کنیم.

بورسیه ها و کمک‌های مالی

دانشجویان بین المللی این شانس را دارند که در بسیاری از دانشگاه های آمریکا بورسیه تحصیلی و کمک های مالی دریافت کنند.  این کمک هزینه‌ها  بر اساس شایستگی علمی، رهبری و سایر معیارها به دانشجویان منتخب اعطا می‌شود. توصیه می‌کنیم به طور کامل تحقیق کنید و زودتر برای این فرصت‌ها درخواست دهید. زیرا که مهلت‌های درخواست بورسیه ممکن است با مهلت‌های درخواست پذیرش متفاوت باشد.

سه نوع فاند از جانب دانشجویان غیر‌آمریکایی برای تحصیل در آمریکا قابل درخواست است:

دستیار آموزشی: دانشجو در تدریس کلاس‌ها به استاد کمک می‌کند.

 دستیار پژوهشی: دانشجو معمولا در آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌های تحقیقاتی و یا پروژه‌ها کار می‌کند.

 معافیت شهریه: میتوان به دانشگاه برای صفر کردن شهریه درخواست داد.

ویزا و مدارک مالی لازم برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا

برای ویزای دانشجویی (ویزای F-1 برای اکثر برنامه های دانشگاهی) درخواست دهید. و شواهدی مبنی بر بودجه کافی برای پوشش شهریه و هزینه‌های زندگی خود ارائه دهید.

زندگی در محیط دانشگاه

تنوع فرهنگی در محیط تحصیل در آمریکا

برای موفقیت در تحصیل در آمریکا می‌بایست فرهنگ‌های متنوع را بپذیرید. همچنین با آداب و رسوم و هنجارهای آمریکایی هماهنگ شوید. شاید برایتان جالب باشد بدانید که بسیاری از دانشگاه‌ها برای کمک به دانشجویان بین المللی در سازگاری با محیط جدید خود، خدمات مشاوره و مسیریابی ارائه می‌کنند.

انتظارات تحصیلی از دانشجویان در آمریکا

هنگام تحصیل در ایالات متحده، درک نیازهای آکادمیک که تفکر انتقادی، تحقیق و مشارکت فعال را در اولویت قرار می‌دهد، مهم است. در صورت لزوم از کمک گرفتن از اساتید و همکلاسی‌ها غافل نشوید. علاوه بر این، مطمئن شوید که از منابع دانشگاهی موجود مانند کتابخانه ها و مراکز آموزشی استفاده خواهید کرد.

فرصت‌های پس از فارغ التحصیلی

آموزش عملی اختیاری (OPT)

پس از اتمام موفقیت آمیز تحصیل در آمریکا، می توانید واجد شرایط آموزش عملی اختیاری (OPT) شوید. این فرصت منحصر به فرد به شما این امکان را می دهد که به مدت حداکثر 12 ماه در مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی خود مشغول شوید. و تجربه کاری ارزشمندی را در زمینه انتخابی خود کسب کنید.

ویزای H-1B و استخدام پس از تحصیل در آمریکا

انتقال از OPT به ویزای H-1B یک گزینه مناسب برای دانشجویانی است که به دنبال کار موقت در آمریکا هستند.این مجوز کار به افراد ماهر اجازه می دهد تا به طور موقت در آمریکا کار کنند. با تحقیق گسترده در مورد کارفرمایان بالقوه و شبکه‌سازی فعال، شانس خود را برای تضمین شغل پس از تحصیل در آمریکا، افزایش دهید.

ادامه تحصیلات تکمیلی

اگر می‌خواهید تحصیلات خود را ادامه دهید، گزینه‌های درخواست برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی یا فرصت‌های تحقیقاتی  را که با علایق شما مطابقت دارد، بررسی کنید. مطمئن باشید در آمریکا بهترین فرصت‌ها را برای پیشبرد اهداف آکادمیک خود خواهید داشت.

نتیجه گیری

آمریکا مقصدی بی نظیر برای دانشجویان بین‌المللی است که به دنبال گسترش افق تحصیلی خود هستند. انتخاب تحصیل در آمریکا، تجربه‌ای استثنایی را نوید می‌دهد که همزمان امکان درخشش آکادمیک و تجربه بی‌نظیری از تنوع فرهنگی را به همراه دارد. اگرچه باید اذعان کنیم که ممکن است در طول این سفر چالش‌هایی به وجود بیاید. اما عزم قاطع همراه با دسترسی به منابع مناسب تضمین می‌کند که ادامه مهاجرت تحصیلی به آمریکا نقطه عطف زندگی شما خواهد بود. 

نگار دهقان
نگار دهقان

کارشناس دیجیتال مارکتینگ موسسه تعالی اندیش راه دانش